8. 4. 2024
Územním tématem nadcházejícího maďarského předsednictví Evropské unie je poskytování veřejných služeb v zaostávajících regionech (tzv. lagging regions) a oblastech se zvláštními potřebami (odlehlé, řídce osídlené, stárnoucí atd.). Cílem je kvalitní výzkum, jehož výsledkem bude srovnávací pohled na to, jak je v evropských zemích řešeno poskytování veřejných služeb v těchto regionech.
Výzkum bude mít tři hlavní kapitoly: analytický rámec včetně analýzy relevantních dat; 5 případových studií jednotlivých zemí, konkrétně Finska, Maďarska, Irska, Lotyšska a Španělska, a několik krátkých příkladů/dobrých praxí k poskytování služeb z celé Evropy.
Zveme vás k zapojení do této iniciativy a chceme od vás příklady dobré praxe!
Zajímá nás, jakým způsobem mohou být určité veřejné služby poskytovány na místní nebo funkční úrovni a jak vysoká kvalita těchto služeb může kompenzovat sociálně ekonomické nevýhody. Snažíme se identifikovat organizační principy poskytování veřejných služeb, vhodnou územní úroveň, otázky pokrytí obyvatelstva a území, dostupnost, nákladovou efektivitu a možné zapojení soukromého sektoru.
Jaké typy veřejných služeb jsou zkoumány?
- Vzdělání (základní a střední).
- Zdravotní péče (primární, ambulantní a preventivní).
- Sociální péče (dětská péče, péče o seniory).
- Regionální veřejná doprava (zajištění přístupu k práci).
- Dostupnost maloobchodu (i když se nejedná o veřejnou službu).
Hledáme inspirativní příklady poskytování veřejných služeb v dané oblasti, které jsou úspěšné, udržitelné a inovativní. Stačí poskytnout krátký popis nebo kontakt na osobu, zabývající se vybranou problematikou a s odpovídajícími znalostmi. Poskytnutá data budou analyzována, zpracována výzkumníky projektu a přispějí k podpoře rozvoje regionů.
Pro více informací, zájem a spolupráci kontaktujte Danu Alansari na e-mailové adrese
dana.alansari@mmr.gov.cz nejpozději do 30. dubna 2024.