16. 1. 2024
Vyšla závěrečná zpráva pilotní akce „Budoucnost pro zaostávající regiony“ (A Future for Lagging Regions) je nyní dostupná pod názvem "Spojení sil pro venkovské oblasti – Impulzy pro kooperativní regionální rozvoj v Německu a Evropě" (Joining Forces for Rural Areas – Impulses for cooperative regional development in Germany and Europe).
Pilotní akce staví do popředí venkovské oblasti, které působí velmi proaktivně, a i přes omezené zdroje se stávají průkopníky, díky odbornosti, spolupráce a odhodlání dosahují mimořádných úspěchů. Pilotní akce Budoucnost pro zaostávající regiony přispěla k implementaci Územní agendy 2030, ukazujíc, jak kooperativní regionální rozvoj může mít pozitivní efekty přímo na místní úrovni.
Územní agenda 2030 (Territorial Agenda 2030) je politická rámcová dohoda evropských států o klíčových cílech územního rozvoje v Evropě. Posláním agendy je přispět k udržitelné budoucnosti všech míst a regionů v Evropě. Patří k nim zejména proces oživení po hospodářské a finanční krizi, významné přizpůsobení evropské politiky v oblasti klimatu, postupující globalizace a digitalizace a také demografické změny. Jádro nové agendy, usilovat o rovnocenné životní podmínky ve všech regionech současně, přebírá klíčový prvek národních politik územního rozvoje. Poskytování služeb obecného zájmu ve strukturálně slabých regionech zvyšuje stabilitu a odolnost regionů, ale také vytváří nové rozvojové perspektivy.
Zmiňovaná publikace pilotní akce odhaluje výsledky a poznatky z testování inovativních opatření k zajištění služeb obecného zájmu v partnerských regionech v oblastech digitalizace, mobility, zdraví a místních dodávek a poskytuje doporučení pro kooperativní regionální rozvoj:
- Kooperativní regionální rozvoj: aktivuje a podporuje spolupráci a pocit společenství mezi místními občany, nabízí prostor pro nové kombinace aktérů mezi veřejnou správou, podniky a občanskou společností a vyžaduje úzkou koordinaci specializovaných orgánů.
- Strukturální meziměstská spolupráce: pomáhá efektivněji využívat kapacity a vyvíjet přesahující lokální řešení. Toto je důležitým pilířem pro zajištění služeb obecného zájmu.
- S pomocí přesahujícího přístupu mezi obcemi mohou být mnohé veřejné úkoly a služby pro občany plněny efektivněji.
- Aktivní mezioborová a mezirezortní koordinace ve správách: výrazně usnadňuje práci místních iniciativ, ze kterých mohou vzniknout nové služby obecného zájmu.
- Pilotní akce a experimentální laboratoře: mohou vytvořit prostor pro testování inovací na úrovni plánovacích systémů.
Závěrečná zpráva ke stažení zde
Další závěrečné zprávy pilotních akcí, které vyšly v roce 2023:
Závěrečná zpráva pilotní akce „Adaptace na změnu klimatu a odolnost prostřednictvím přeměny krajiny“ (Climate Change Adaptation and Resilience through Landscape Transition) ke stažení zde
Pilotní akce přináší dva experimentální přístupy týkající se integrace adaptace na klimatické změny, územní odolnosti a správy environmentálních rizik do strategií místního rozvoje a územního plánování s úkolem snížit riziko a účinky přírodních a smíšených/environmentálních rizik. V rámci byly představeny konkrétní postupy a strategie, které lze aplikovat i v jiných oblastech, a to nejen v Evropě. Jedná se o zdroj inspirace pro všechny, kdo se zabývají ochranou životního prostředí, udržitelným rozvojem a odolností území v době změn klimatu.
Portugalský program
Landscape Planning and Management Programme v oblasti Serras of Monchique and Silves.
- Byly vyvinuty a aplikovány inovativní postupy pro plánování a správu krajiny v oblasti Serras of Monchique and Silves s cílem zvýšit odolnost vůči klimatickým změnám.
Chorvatská studie
Vulnerability analysis of the coastal area of the Primorje-Gorski Kotar County due to sea level rise.
- Byla provedena analýza zranitelnosti pobřežní oblasti kraje Primorje-Gorski Kotar v důsledku stoupání hladiny moře.
Závěrečná zpráva pilotní akce „Malá místa mají význam“ (Small places matters) ke stažení zde
Pilotní akce je zaměřena na klíčovou roli malých měst a vesnic ve vývoji integrovaných územních procesů a posilování spolupráce mezi územími. Centrálním prvkem je identifikace způsobů propojení cenných poznatků, které vznikají z iniciativ zdola nahoru, a plánovacích procesů shora dolů.
Zveřejněná zpráva odhaluje:
- jak malá místa mohou efektivně využívat svou roli a potenciál,
- různé politiky, nástroje a iniciativy k podpoře rozvoje v malých místech,
- překážky a výzvy, s nimiž se malá místa potýkají při zapojování se a využívání příležitostí.
Závěrečná zpráva pilotní akce „Přeshraniční územní plánování – vize přeshraničního funkčního regionu s nulovými emisemi uhlíku“ (Crossborder spatial Planning: A vision for a zero-carbon cross-border functional region) ke stažení zde
Záměrem této pilotní akce bylo spustit proces vzájemného učení s partnery z celé Evropy a umožnit použití tohoto procesu nebo jeho prvků v jiných územích. Zaměřena byla na lokální a regionální úroveň s důrazem na témata dekarbonizace, odolnosti a spolupráce v (příhraničních) funkčních regionech. Podporuje místně založené přístupy, zohledňování teritoriálních dopadů sektorových politik, spolupráci mezi územími a teritoriální soudržnost na příhraniční úrovni.
Závěrečná zpráva pilotní akce „Opatření v oblasti klimatu v alpských městech“ (Climate Action in Alpine Towns) ke stažení zde
V rámci projektu Climate Action in Alpine Towns implementovalo osm alpských měst klimatická opatření v územním plánování a s aktivní účastí občanů od začátku roku 2021 do konce roku 2022, čímž byl udržitelný rozvoj spojen s otázkami klimatu a využíváním místních znalostí – prostřednictvím rozvoje myšlenek "zdola" a zapojením občanů.