21. 9. 2022
MMR dne 15. září uspořádalo konferenci Aplikovaný výzkum v regionálním rozvoji.
Jedno se již o 7. ročník pravidelné akce, která je určena pro prezentaci výsledků výzkumných projektů, které jsou podporovány především z programů Technologické agentury ČR.
Cílem konference bylo poukázat na důležitost aplikovaného výzkumu pro potřeby státní správy a šíření povědomí o jeho výsledcích, které nacházejí uplatnění v rozhodovací praxi. Konference se zúčastnili především zástupci akademické sféry, územních samospráv a státní správy
V rámci letošního ročníku konference bylo představeno 5 projektů aplikovaného výzkumu souvisejících s problematikou lokálních produktů, cirkulární ekonomiky v rámci regionů, energetické účinnosti budov, chytrého venkova a přeshraniční konkurenceschopnosti krajů ČR.
Lucie Plzáková a Šárka Tittelbachová (Institut veřejné správy a regionálních studií, Masarykův ústav vyšších studií, ČVUT v Praze) představily projekt se zaměřením na kulturní tradice českého rybářství a rybníkářství ve světle jejího využití v cestovním ruchu a gastronomii. V rámci projektu vznikla metodika k tvorbě lokálního produktu cestovního ruchu vycházejícího z potenciálu českého rybářství a rybníkářství. Dalším přednášejícím byl Štěpán Vashkevich (ambasador Českého Cirkulárního Hotspotu), který představil výsledky projektu „Cirkulární sken regionu jako most k jeho udržitelnosti (INCIEN) – Příklad Středočeského kraje“. Cirkulární sken představuje důležitý nástroj pro participativní analýzu bariér a příležitostí při uplatnění principů cirkulární ekonomiky v daném územním celku.
Václav Šebek (SEVEn) představil projekt „Energetická náročnost budov a dostupnost bydlení s ohledem na ekonomické aspekty a zavádění nZEB“. Cílem projektu bylo vyčíslit, jak zvyšování energetického standardu budov ovlivní dostupnost bydlení. V rámci projektu byly propojeny znalosti pořizovacích nákladů a nákladů na renovace budov při dosažení vyššího standardu energetické účinnosti s příjmy domácností a jejich vývojem, na jejichž základě vznikla Mapa územních disparit cen bydlení a zároveň byla vytvořena Metodika pro výpočet nákladů životního cyklu bytových domů.
Slovy Jaroslava Koutského (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem) byly představeny výsledky projektu Analýza konkurenceschopnosti příhraničních regionů ČR. Cílem projektu byla identifikace silných a slabých stránek českých příhraničních regionů v porovnání s regiony na druhé straně hranice, ale rovněž nevyužitého potenciálu a hrozeb jednotlivých českých regionů vyplývajících z jejich příhraniční polohy. Projekt přišel i s definicí opatření pro ústřední orgány a vyšší samosprávné celky, díky jejichž realizaci bude lépe využitý výše zmiňovaný potenciál a eliminovány dané hrozby, a to s cílem zvýšení konkurenceschopnosti příhraničních regionů ČR vůči přilehlým regionům sousedních států.
Poslední, ale o to více zajímavý projekt s názvem „Chytrý venkov - udržitelný rozvoj venkova s využitím smart řešení“, prezentoval Petr Hlaváček (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem).
V rámci projektu byl formulován koncept Chytrého venkova, který byl následně použit pro zpracování metodiky Chytrého venkova a zpracování modelových příkladů smart opatření, uplatnitelných v rozvoji venkovských obcí v Česku. Metodika Chytrého venkova je zaměřena na oblasti: chytré řízení obce, efektivní místní ekonomika, resilientní komunita a chytré služby, kvalitní životní prostředí, dopravní mobilita a inovativní energetika.
Konference byla vysílaná i online formou a všechny prezentace i záznam z akce budou k dispozici veřejnosti.