Frýdlantsko jako první v Libereckém kraji vypracovalo případovou studii
Frýdlantsko jako první v Libereckém kraji vypracovalo případovou studii
21. 12. 2022
Odliv obyvatel, nedostatek pracovních příležitostí a vysoká míra nezaměstnanosti. S těmito jevy se potýká Frýdlantsko, které se nachází v nejsevernější části Libereckého kraje, v tzv. Frýdlantském výběžku. K rozvoji této hospodářsky slabé oblasti spojenému s potlačením stávajících negativ přispěje i nová případová studie.
Případová studie pro Správní obvod obce s rozšířenou působností (SO ORP) Frýdlant je první vytvořenou studií tohoto typu v Libereckém kraji. Dle Politiky územního rozvoje ČR je celý SO ORP Frýdlant zařazen do specifické oblasti, ve které se projevuje aktuální problém ohrožení území suchem a do specifické oblasti Krkonoše-Jizerské hory, což je oblast významně zatížená cestovním ruchem, v níž je zapotřebí řešit střety rekreace a cestovního ruchu s přírodními a krajinnými hodnotami a posílit jeho ekonomickou a sociální stabilitu.
Studie pro SO ORP Frýdlant byla zpracována na základě dostupných dokumentů (místní, krajské a národní), spolupráce aktérů v daném území, vyhodnocení dotazníkového šetření ve SO ORP Frýdlant a ze závěrů z připomínkového řízení k navrhované studii od odborů Krajského úřadu Libereckého kraje, jednotlivých obcí ze SO ORP Frýdlant a zástupců MAS a svazků obcí z tohoto území.
Sledované území se potýká s odlivem obyvatel, je charakteristické nedostatkem pracovních příležitostí a vysokou nezaměstnaností. Na území se vyskytují sociálně vyloučené lokality. Mezi pozitiva lze zmínit vhodné podmínky pro zemědělství, kvalitní přírodní prostředí bez masivní zástavby, kulturní historické dědictví či lázeňství. Území je vhodné pro cestovní ruch a má dobrou infrastrukturu pro cyklistiku a běžecké lyžování.
Za největší bariéry růstu a problémové oblasti považují obce ve SO ORP Frýdlant nedostatečné silniční napojení do zbytku kraje i celé ČR, stav krajských a místních komunikací, dále nedostatečný bytový fond a velké množství brownfields. Obce také trápí zastaralá a na některých místech neexistující vodohospodářská infrastruktura (kanalizace, vodovody, ČOV). Problémem je rovněž nedostatečná dostupnost zdravotní péče.
Pro sledované území bylo definováno 5 rozvojových témat (spolehlivá doprava, zdravá infrastruktura, dostupné bydlení, dostupné služby a atraktivní území), včetně jednotlivých rozvojových oblastí. Rozvojové oblasti budou cílit na vyrovnání regionálních disparit (např. zvýšení zaměstnanosti). Z výčtu všech rozvojových oblastí v této případové studii nemá pouze jedna vazbu na SRR ČR. Tím je rozvoj a údržba vodohospodářské infrastruktury v regionu.