Věděli jste, že projekt, který zamýšlíte realizovat ve Vaší obci, městě či regionu může mít významný dopad na zaměstnanost, životní prostředí, dopravu, trh či kvalitu života v daném území?
Ministerstvo pro místní rozvoj na semináři představí Metodiku TIA1, která může např. obcím, městům či regionům (ale i dalším veřejným/soukromým subjektům) významně napomoci při rozhodování o realizaci určitých projektů ještě před jejich realizací tím, že posoudí jejich dopad do území. Pomocí Metodiky TIA je možné hodnotit i územní dopady u již realizovaných projektů.
Samozřejmě, ne všechny projekty, které se realizují mají územní dopad. Metodika TIA pomáhá těm, kteří o území rozhodují (např. pracovníci zabývající se územním rozvojem či investicemi v daném městě), v prvním kole vyhodnotit, zda projekt vůbec může mít nějaké územní dopady a případně, jak velké mohou být.
Ve druhém kole hodnocení dochází k podrobnému posouzení územního dopadu. U této fáze jsou nutné specifické znalosti jednotlivých tematických oblastí, na které může mít daný projekt vliv, zde se také předpokládá spolupráce s odborníky na dané téma. Metodika TIA tedy poskytuje hodnotitelům vodítko a jednotný standardizovaný postup a umožňuje objektivní hodnocení územních dopadů projektů. Hodnotitel tak má možnost např. spočítat či kvalitativně odhadnout rozsah a závažnost předpokládaných územních dopadů a odpovědět si na otázku ,,Co a jak se v území změnípři realizaci projektu?”
Pokud Vás toto téma zajímá a rádi byste se o něm dozvěděli více, můžete se zúčastnit našeho vzdělávacího semináře, kterým Vás provede RNDr. Jakub Trojan. PhD. z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Registrační formulář a další zajímavé informace naleznete na (www.tiammr.cz)
1 Teritorial Impact assessment - hodnocení územních dopadů