22. 12. 2022
Ministerstvo pro místní rozvoj – oddělení urbánní politiky a strategií se zúčastnilo akce sítě měst URBACT ve španělské Manrese s názvem Global Goals for Cities, jejímž hlavním tématem byla lokalizace globálních agend a zejména Cílů udržitelného rozvoje ve městech (tzv. SDGs, Sustainable Development Goals). Jakou úlohu tedy města hrají při dosahování SDGs, jaké mají nástroje a jak mohou sledovat indikátory udržitelného rozvoje?
Na všechny tyto otázky mělo odpovědět setkání sítě URBACT "Globální cíle pro města", které propojilo globální a evropské instituce, členy sítě URBACT (více o URBACTu zde nebo na FB stránkách) a další účastníky z několika evropských zemí. Nasvítilo celou šíři témat, víceúrovňovou a mnohostrannou perspektivu, z níž opakovaně zaznívalo, že klíčovou úlohu mají lidé ve vedení místních samospráv v politických i výkonných funkcích. Zdůrazněn a prodiskutován byl také význam aktivizace občanů a byly prezentovány efektivní způsoby, jak je zapojit do procesu tvorby a naplňování udržitelných městských strategií.
Cíle byly jasně stanoveny:
1) Sdílet, diskutovat, využívat a předávat znalosti a výsledky v oblasti lokalizace globálních agend a cílů udržitelného rozvoje z víceúrovňové, mnohostranné a mezinárodní perspektivy.
2) Sdílet, diskutovat, zhodnotit a předávat znalosti a výsledky získané prostřednictvím sítě URBACT "Globální cíl pro města".
3) Podporovat vzájemné vzdělávání v oblasti lokalizace globálních agend a cílů udržitelného rozvoje mezi různými institucemi a městy.
4) Podporovat a posilovat mnohostranná a víceúrovňová spojenectví mezi institucemi v oblasti lokalizace cílů udržitelného rozvoje.
5) Vyměňovat si nápady a zkušenosti, přenášet inovace a hledat synergie mezi různými programy a institucemi.
6) Seznamovat se s dalšími zkušenostmi a osvědčenými postupy měst a regionů v oblasti lokalizace globálních agend a cílů udržitelného rozvoje.
7) Analyzovat a představit návrhy na rozšíření a přenos těchto znalostí o lokalizaci cílů udržitelného rozvoje do dalších měst a území.
Byly využity tři formáty: prezentace, panelové diskuse a workshopy. Diskutovali spolu zastupitelé a zaměstnanci městských a regionálních úřadů, stakeholdeři z ministerstev (včetně Ministerstva pro místní rozvoj ČR), členové různých urbánních iniciativ či akademici. To umožnilo nejen rozvinout víceúrovňový a mnohostranný dialog, ale také podnítit vznik nových nápadů, rozšířit existující znalosti a podporovat přenos nástrojů a řešení spojených se specifickou lokalizací Cílů udržitelného rozvoje mezi obcemi.
V rámci prezentací i následných workshopů byly například probrána specifika monitorování pokroků v dosahování SDGs na lokální úrovni i tipy pro sestavování indikátorových sad. Alice Siragusa, vedoucí týmu Joint Research Center při Evropské komisi, představila Evropskou příručku pro lokální dobrovolné přezkumy a webovou platformu pro sledování, vyhodnocování a vizualizaci Cílů udržitelného rozvoje KnowSDGs.
Program akce
22. září dopoledne: LOKALIZACE CÍLŮ UDRŽITELNÉHO ROZVOJE VE MĚSTECH - Plenární zasedání
Program byl strukturován do výkladového a diskusního bloku s víceúrovňovou perspektivou, která zahrnuje globální, evropskou, národní, regionální a místní sféru.
Průřezově byla začleněna následující témata:
- Metodologie a nástroje pro lokalizaci globálních agend a cílů udržitelného rozvoje.
- Informovanost a účast občanů spojená s Agendou 2030, cíli udržitelného rozvoje a jejich lokalizací.
- Indikátory a zprávy o sledování lokalizace.
- Sladění rozpočtů.
22. září odpoledne: DOBRÉ PRAKTIKY A NÁSTROJE PRO LOKALIZACI
Pracovalo se v malých skupinách kombinujících různé typy formátů a spojených s pracovními osami akce:
- Indikátory a zprávy o monitorování lokalizace: představení příkladů a nástrojů.
- Sladění rozpočtu.
- Metodiky a nástroje lokalizace.
- Informovanost a účast občanů.
Tyto pracovní skupiny byly koncipovány jako prostor pro výměnu zkušeností a vzájemné školení mezi obcemi a institucemi. V rámci každé z nich byly připraveny výměnné a školicí workshopy ve formátu pracovního stolu.
23. září dopoledne: STRATEGICKÉ PLÁNOVÁNÍ A LOKALIZACE GLOBÁLNÍCH AGEND
Druhý den se zaměřil na strategické plánování jako základní nástroj pro lokalizaci globálních agend, se zvláštním důrazem na městskou agendu a různá opatření, která zahrnuje. V tomto smyslu bylo ukázáno, jak městské agendy, od Nové evropské městské agendy až po místní městské agendy, představují nástroje, které umožňují zakotvení a lokalizaci cílů udržitelného rozvoje ve městech.
Za tímto účelem byl navržen víceúrovňový dialog, který propojí různá měřítka aplikace, od globálního po místní, a ukázal v tomto ohledu praktické příklady a nástroje.
Po těchto zasedáních byly představeny závěry workshopů a pracovních zasedání z předchozího dne.
Akce Globální cíle pro města proběhla prezenčně, plenární zasedání byla přenášena online a jsou dostupné jejich záznamy:
Global Goals for Cities Manresa - September 22 - YouTube
Global Goals for Cities Manresa - September 23 - YouTube
MMR na této akci, vedle náhledu do zahraničních zkušeností na poli lokalizace SDGs a výměny zkušeností, získalo i zajímavé kontakty k rozvíjení práce v této problematice (např. zástupce Joint Research Centre, Eurotowns, Urbact aj.)