"Realizaci své rozvojové strategie již zahájilo 84 úspěšných místních akčních skupin, jež mají svou strategii schválenou od řídicích orgánů příslušných programů Evropských strukturálních a investičních fondů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Česká republika má z minulosti pozitivní zkušenosti s uplatněním principů Komunitně vedeného místního rozvoje a metody LEADER, která je založena na přístupu „zdola nahoru“. Tato metoda umožňuje lepší zacílení podpory podle místních potřeb. Veškeré náměty a projekty by totiž podle tohoto principu měly vycházet z myšlenek a podnětů místních venkovských subjektů a občanů. Čím více subjektů je v regionu zapojeno, tím lépe pro šíři nápadů a také pro transparentnost působení MAS, jejichž základním cílem je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech.
V rámci realizace strategií Komunitně vedeného místního rozvoje mohou žadatelé z území místních akčních skupin žádat o podporu integrovaných projektů ze čtyř programů Evropských strukturálních a investičních fondů - Integrovaného regionálního operačního programu (řídicí orgán Ministerstvo pro místní rozvoj), Operačního programu Zaměstnanost (řídicí orgán Ministerstvo práce a sociálních věcí), Operačního programu Životní prostředí (řídicí orgán Ministerstvo životního prostředí) a Programu rozvoje venkova (řídicí orgán Ministerstvo zemědělství).
VYZVA_CLLD_17_003_v2