18. 5. 2022
Cílem výzkumného projektu Analýza přeshraniční konkurenceschopnosti krajů ČR byla identifikace silných a slabých stránek českých příhraničních regionů v porovnání s regiony na druhé straně hranice, ale rovněž nevyužitého potenciálu a hrozeb jednotlivých českých regionů vyplývajících z jejich příhraniční polohy. Projekt přišel i s definicí opatření pro ústřední orgány a vyšší samosprávné celky, díky jejichž realizaci bude lépe využitý výše zmiňovaný potenciál a eliminovány uvedené hrozby, a to s cílem zvýšení konkurenceschopnosti příhraničních regionů ČR vůči přilehlým regionům sousedních států.
Konkrétně se projekt prioritně zaměřil na tyto čtyři přeshraniční pozice:
- Ústecký kraj a Karlovarský kraj / Sasko
- Jihočeský kraj, Plzeňský kraj a Karlovarský kraj / Bavorsko
- Jihomoravský kraj / Rakousko / Slovensko
- Moravskoslezský kraj / Slovensko / Polsko

V rámci řešení projektu bylo dosaženo čtyř hlavních výsledků:
Socioekonomické vazby regionů ČR s přeshraničními regiony (Nmap – specializovaná mapa s odborným obsahem)
Jedná se o soubor mapových listů postihujících téma ekonomické konkurenceschopnosti příhraničí ČR, součástí je i kartografické vyjádření indexu konkurenceschopnosti a také detailní geografická perspektiva čtyř vybraných přeshraničních pozic.
Výsledek je ke stažení ZDE.
Analýza a doporučení k rozvoji příhraničních regionů České republiky (Vsouhrn – výzkumná zpráva)
Výsledek představuje ucelený analytický přehled situace českého příhraničí s akcentem na regionální konkurenceschopnost a rovněž nabízí doporučení pro další zvyšování jeho konkurenceschopnosti, a to jak z národní, tak i regionální perspektivy.
Výsledek je ke stažení ZDE.
Metodika komparace vzájemné konkurenceschopnosti přeshraničních regionů (Nmet – certifikovaná metodika)
Účelem metodiky je poskytnout postup (návod) jakým způsobem lze chápat, analyzovat a vyhodnotit konkurenceschopnost regionálních ekonomik, a to zejména s důrazem na příhraniční regiony. Metodika je formulována pro celkové vyhodnocení socioekonomické situace vybraných příhraničních regionů České republiky v rámci předem definovaných tzv. "přeshraničních pozic". Využití metodiky se nabízí zejména pro management rozvoje regionů na krajské a celostátní úrovni. Určité využití přináší i pro akademické pracovníky věnující se rozvoji regionů. Metodika umožní opakovaně vyhodnotit základní parametry socioekonomického vývoje, významovou pozici území i přeshraniční socioekonomické vazby a vztahy.
Výsledek je ke stažení ZDE.
Doporučení ke zvýšení přeshraniční konkurenceschopnosti krajů ČR (O – jiný typ výsledku)
Jedná se o ucelený soubor šesti samostatných dokumentů k jednotlivým řešeným krajům ČR. Jde o kraj Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský. Každý materiál je koncipován jako manažerské shrnutí a obsahuje nejdůležitější informace a doporučení, které k danému území přinesl realizovaný výzkum.
Výsledek je ke stažení ZDE.
Z řešení projektu mimo jiné vyplynulo, že nejvýraznějším soudobým přeshraničním fenoménem je pendlerství na trhu práce, má však územní, významová i směrová specifika.
Z hlediska řešených přeshraničních pozic lze zmínit některá specifika. U „saské“ pozice je to překonání absence či formality vztahů, u „bavorské“ pozice potenciál ekonomických vazeb, u „rakousko-slovenské“ pozice je specifikem přeshraniční kulturní prostor a metropolitní vazby a u „slovensko-polské“ pozice potom intenzivní přeshraniční pendlerství v pro ekonomiku důležitých odvětvích.
Hlavní řešitel projektu: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Kontaktní osoba: doc. RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D. (jaroslav.koutsky@ujep.cz)
Doba řešení projektu: 1/2020–9/2021
Program: BETA2 (Technologická agentura ČR)
Zajímá Vás více z oblasti výzkumu a analýz? Mrkněte sem!