Dostupné
bydlení

V mnoha evropských zemích je dostupné nájemní bydlení zásadním krokem na cestě z bytové krize. Pracujeme na tom, aby i v Česku hrálo významnou roli. Na dlouhodobě levnější nájmy dosáhnou i lidé ze střední třídy, kteří nevlastní nemovitost. 

Dostupné bydlení

 Obce potřebují vlastní byty, aby mohly nabídnout dostupnou, dlouhodobou alternativu ke komerčním nájmům. V zemích, kde je jich dostatek, rostou nájmy i v soukromém sektoru mnohem pomaleji než v Česku.

10 mld.

korun

z veřejných zdrojů půjde na investice do výstavby.

2 miliony

osob

v ČR splňuje podmínky pro získání dostupného nájmu.

72 %

obcí

chce stavět, opravovat nebo rekonstruovat své byty.

Pro koho jsou dostupné nájemní byty?

Stačí splnit jedinou z těchto podmínek:

Mladí lidé

Na dostupný byt dosáhnou domácnosti se všemi členy do 35 let.

Veřejně prospěšné profese

Aspoň jeden ze členů domácnosti vykonává potřebnou profesi, jako je učitel, zdravotník, policista, sociální pracovník a další.

Střední třída

V dostupném bytě může bydlet každý, kdo nepatří mezi 20 % obyvatel s nejvyšším příjmem.


 

bytový dům

Komu a jak pomáhá dostupné bydlení?

Dostupný nájem je dlouhodobě levnější než ten komerční. Ročně se vám může zvýšit jen o inflaci, maximálně ale o 4 %. Silný sektor dostupného bydlení přináší mnoho výhod nejen těm, kteří žijí v podpořených bytech. Je to i velký impuls k oživení stavebnictví, které je důležitou součástí ekonomiky.

rodina

Domácnosti

Dostupné nájemní byty jsou určené pro mladé lidi, kteří na startu kariéry zatím nedosáhnou na hypotéku nebo do vlastního bydlení z různých důvodů nechtějí. Budou mít jistotu délky smlouvy i zastropovaného navyšování nájmu. Stejně tak v nich mohou bydlet lidé, kteří nemají vysoké příjmy. 

Obce

Dostupné nájemní byty pomohou obcím přitáhnout nebo si udržet například mladé rodiny a potřebné profese jako učitele, zdravotníky a další. Větší podíl obecních bytů tlumí ceny nájmů a dlouhodobě zvyšuje dostupnost bydlení.

obec

Investoři

Programy na podporu dostupného bydlení jsme připravili tak, aby byly atraktivní i pro soukromé firmy. V dobách, kdy klesá poptávka po bytech ke koupi, se můžou developeři zaměřit na státem podpořenou výstavbu nájemních bytů. 

Partneři

Stáhněte si detailní informace k Dostupnému bydlení

CHCETE VĚDĚT VÍCE?

Detailní info ke stažení

Často kladené otázky

Jaké jsou podmínky pro získání dostupného bydlení?

Cílovými skupinami jsou za prvé mladí lidé, tedy domácnosti se všemi členy do 35 let a s příjmem do 9. decilu. 

Další cílovou skupinou jsou domácnosti, v nichž alespoň jeden člen vykonává veřejně prospěšnou profesi. Veřejně prospěšné profese jsou definovány jako zaměstnanci nebo osoby vykonávající činnost v oborech zdravotnictví, školství, zajišťování veřejné bezpečnosti, integrovaného záchranného systému, poskytování sociálních služeb nebo výkonu veřejné správy.

A do třetice sem patří domácnosti s příjmem do 8. decilu.Tedy tzv. „ střední třída“. Vejde se sem v podstatě každý, kdo nepatří mezi asi 20% obyvatel s nejvyššími příjmy a také naprostá většina seniorů. 

Zároveň u všech cílových skupin je podmínkou, že nevlastní nemovitost určenou k bydlení.

V čem jsou výhody dostupných bytů pro domácnosti?

Jde o dlouhodobě levnější nájmy, na které dosáhnou i lidé ze střední třídy, kteří nevlastní nemovitost určenou k bydlení. Cílem není nahradit vlastnické bydlení, ale nabídnout důstojnou alternativu například mladým lidem, kteří na počátku své kariéry zatím nedosáhnou na hypotéku. Dostupný nájem je dlouhodobě levnější než ten komerční. Ročně se vám může zvýšit jen o inflaci, maximálně ale o 4 %.

Kolik zaplatím za nájem?

Ne víc než 90 % výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě nebo obvyklého nájemného obdobných bytů v daném místě vyhlášeného Ministerstvem financí sdělením ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv ke dni prvního poskytnutí bytu pro dostupné nájemní bydlení. 

V případě veřejných subjektů a žadatelů o podporu z programu Státního fondu podpory investic nepřevýší dostupný nájem nákladové nájemné a zároveň musí být nižší než obvyklé nájemné v obdobných bytech.

Na jak dlouho se uzavírá nájemní smlouva?

Nájemní smlouva se uzavírá na dobu určitou, nejčastěji na dva roky. S možností prodloužení, pokud nájemce nadále splňuje kritéria pro dostupné nájemní bydlení. To by mělo nájemcům poskytnout stabilitu a umožnit jim své bydlení dlouhodobě plánovat. V případě seniorů starších 70 let lze uzavřít smlouvu na delší dobu než 2 roky nebo i na dobu neurčitou.

To, zda-li splňuji kritéria pro další prodloužení smlouvy musí být přezkoumáno v dostatečném časovém předstihu tak, abych nejpozději 6 měsíců před koncem stávající smlouvy měl informaci o jejím prodloužení a nebo ukončení a mohl se podle toho dále zařídit.

Co když bydlím v dostupném bytě a skokově se mi zvýší příjem?

Skutečnost, jestli člověk splňuje podmínky pro dostupné bydlení, se ověřuje po dvou letech. Vždycky půl roku před tím, než smlouva vyprší. Nájemník tak má vždy alespoň šest měsíců na to, aby si našel jiné bydlení.

Kdo bude rozhodovat o tom, kdo bude bydlet v dostupném bytě?

V prvé řadě to budou samotné obce. Záleží na konkrétních potřebách či politikách samospráv, komu byty nabídnou. Potenciální nájemníci vždy musí splňovat alespoň jedno z kritérií příjmu, věku, prospěšné profese a dalších.

V případě čistě soukromého poskytovatele dostupného nájemního bydlení to bude právě poskytovatel, který se ale musí řídit pravidly stanovenými v legislativě a v případě využití dalších státních programů podpory (například zvýhodněné financování stavby) se musí řídit také pravidly nastavenými v těchto programech.

Co obcím přinese budování a správa dostupného bydlení?

Dostupné nájemní bydlení přispívá k udržitelnému rozvoji obcí a může pomoci revitalizovat zanedbané oblasti. Podporuje ekonomický růst tím, že přitahuje například mladé rodiny a potřebné profese jako učitele nebo zdravotníky. Větší podíl obecních bytů tlumí ceny nájmů a dlouhodobě tak zvyšuje dostupnost bydlení.

Co když obce nebudou mít o dostupné bydlení zájem?

Je čistě na samosprávách, jestli se chtějí do projektů dostupného bydlení pouštět. Z průzkumu z minulého roku ale vyplývá, že 69 % z nich není se svým bytovým fondem spokojeno. V rámci reformy Bydlení pro život jim proto Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí poradenství, investiční nástroje pro výstavbu i rekonstrukce nebo prostředky na přípravu projektů. Dosavadní poptávka obcí je vysoká – například loni kvůli tomu Státní fond podpory investic dodatečně navýšil objem prostředků v programu Nájemní bydlení o více než pětinu.

Kdo může dostupné nájemní bydlení poskytovat?

Dostupné nájemní bydlení může poskytovat stát, územní samosprávy a privátní subjekty, včetně neziskových organizací či církví. Ty musí splňovat určité podmínky, jako je například uzavření plánovací smlouvy s obcí, na jejímž území se dostupné nájemní bydlení poskytuje. Tito poskytovatelé musí zajistit, aby bydlení splňovalo stanovené standardy a bylo cenově dostupné pro cílové skupiny.

Je budování dostupného bydlení investiční příležitost i pro soukromý sektor?

Programy na podporu dostupného bydlení jsou připravené tak, aby byly atraktivní i pro soukromé firmy. V dobách, kdy se vlastnické bydlení stává příliš drahým pro mnohé skupiny obyvatel, se můžou developeři zaměřit na státem podpořenou výstavbu nájemních bytů. Výhodou může být jednodušší a rychlejší spolupráce na přípravě projektu dostupného nájemního bydlení, jelikož obec může mít na vybudování tohoto druhu bydlení větší zájem než v případě čistě komerční výstavby.