Cílem Metodického doporučení je nabídnout samosprávám (všech velikostí) ucelený rámec a přístup, který úřadům dopomůže při implementaci vybraných inovativních nástrojů strategického plánování a řízení. Ty mají potenciál lépe předvídat budoucí vývoj tak, aby strategická a politická rozhodnutí vznikala jen v minimální míře na základě ad-hoc situací, tedy aby samosprávy zvýšily svou připravenost a reakční kapacitu, stejně jako schopnost zachytit blížící se negativní či pozitivní stavy, např. prostřednictvím slabých signálů.
Představené inovativní nástroje – megatrendy, foresight, forecast, tvorba scénářů a systém včasného varování, a aplikované přístupy jsou zacílené na zvýšení schopnosti předpovídat budoucí stavy a identifikovat příležitosti a hrozby. Tímto způsobem je umožněno se na tyto stavy lépe a odpovědně připravit. Uvedené přístupy a doporučení vychází ze zkušeností nabytých v rámci pilotní aplikace výše jmenovaných nástrojů v prostředí České republiky (v pěti vybraných městech různé velikosti).
Metodické doporučení je primárně určeno pro obce, města, městské části, kraje, lze jej využít i na státní úrovni. Vytvořením tohoto materiálu Ministerstvo pro místní rozvoj deklaruje svůj dlouhodobý záměr, a to rozvíjet a podporovat kvalitu strategické práce veřejné správy.
Metodické doporučení bylo formulováno s ohledem na další metodické dokumenty, jako je např. Metodika přípravy veřejných strategií. Ta sjednocuje postup při vytváření strategických dokumentů s cílem zvýšit jejich kvalitu a vzájemnou provázanost, popisuje proces přípravy i implementace strategie, a to od identifikace potřeby tvorby strategie přes její přípravu až ke schválení a realizaci. Metodické doporučení doplňuje Metodiku přípravy veřejných strategií o výše uvedené inovativní nástroje ve smyslu opatření 3.4.2. Vznik a rozšiřování inovací pro strategické řízení koncepce Klientsky orientovaná veřejná správa 2030.