Existuje formulář, který musím k podání žádosti o vydání průkazu průvodce využít?
Pro zjednodušení byl pro žadatele zpracován formulář se všemi požadovanými údaji. Žadatelům doporučujeme tento formulář využít. Doporučený formulář k žádosti o vydání průkazu je k dispozici
zde.
Jakým způsobem vyplnit a odeslat/odevzdat formulář žádosti?
Žádost doporučujeme vyplnit přímo v PC a následně ji vytisknout. Případně je možno vytištěný formulář žádosti vyplnit čitelně tiskacím písmem.
Žádost o vydání českého národního průkazu průvodce lze podat
spolu s ohlášením živnosti nebo žádostí o vydání koncese u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu v České republice, nebo u Ministerstva pro místní rozvoj.
Žádosti lze podat prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, elektronicky na
podatelna@mmr.cz (se zaručeným elektronickým podpisem), datovou schránkou nebo přes centrální podatelnu, která je umístěna v přízemí ministerstva na Staroměstském náměstí 6 v Praze 1 (Úřední hodiny: pondělí a středa 9:00 - 14:00 hod.).
Jaké jsou požadavky na fotografii (formát, velikost)?
K žádosti se přikládá fotografie podle zákona o cestovních dokladech. Jedná se o fotografii o rozměru 35 mm x 45 mm, odpovídající
současné podobě žadatele, zobrazující občana v čelném pohledu, v občanském oděvu, bez pokrývky hlavy, bez brýlí s tmavými skly, s výjimkou nevidomých.
Doporučujeme využít také možnosti poskytnout fotografii v elektronické podobě (bude zajištěno požadované rozlišení). Tuto službu dnes nabízí většina fotografů.
Jaké jsou požadavky na doklady, kterými prokazuji splnění podmínky odborné způsobilosti pro vydání průkazu průvodce II. stupně?
Doklady, které jsou přílohou žádosti, je nutné doložit v úředně ověřené kopii nebo v elektronické konverzi. Obojí je možné zajistit na kontaktním místě veřejné správy (Czech POINT).
Mám přerušeno provozování volné živnosti. Mohu i tak o vydání průkazu požádat?
Ano, podání žádosti je v tomto případě možné. Pro samotný výkon činnosti jako podnikání však bude nutné živnostenské oprávnění obnovit.
Pro výkon průvodcovské činnosti musím mít jak živnostenské oprávnění pro provozování živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, tak průkaz průvodce?
Osoba, která vykonává průvodcovskou činnost jako podnikatel, musí i nadále disponovat živnostenským oprávněním pro provozování živnosti volné s předmětem podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Činnost průvodce cestovního ruchu zůstává stále součástí oboru činnosti č. 71 – „Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu“. Současně musí být osoba, která poskytuje na území ČR průvodcovské služby, držitelem průkazu průvodce I. nebo II. stupně.
Povinnost mít průkaz průvodce se nevztahuje na horské průvodce, na průvodce v objektech a na průvodce vykonávající činnost v územích přístupných veřejnosti vymezených v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Tito průvodci nemusí mít průkaz průvodce cestovního ruchu. V objektech bližší podmínky stanovuje jeho provozovatel (hrady, zámky, muzea vč. muzeí v přírodě apod.), nová právní úprava tedy např. v rámci Prahy nijak nezasahuje do stávajících pravidel poskytování průvodcovských služeb v areálu Pražského hradu, Židovského muzea v Praze apod., pro které jsou provozovateli vydávány licence pro průvodce po splnění vlastních podmínek.
Může průkaz průvodce získat osoba, která nemá živnostenské oprávnění pro provozování volné živnosti a nemá ani uzavřenou pracovní smlouvu s cestovní kanceláří nebo jiným subjektem?
Je nutno rozlišovat, o jaký druh průkazu bude žadatel žádat.
Pro vydání
průkazu průvodce I. stupně musí žadatel prokázat, že má právo provozovat průvodcovskou činnost v oblasti cestovního ruchu podle živnostenského zákona. Případně musí prokázat, že je k osobě, která toto oprávnění má, ve smluvním vztahu. V tomto případě žadatel tuto podmínku nesplňuje.
Pro vydání
průkazu průvodce II. stupně je požadováno výhradně splnění požadavků odborné způsobilosti. Pokud žadatel tyto podmínky splní, bude mu průkaz průvodce II. stupně vydán.
Musím jako zaměstnavatel zajistit další dokumenty nebo rekvalifikační kurzy, například pro jednatele, či jiné zaměstnance a partnery, než pro průvodce?
Povinnost nosit průkaz průvodce (ať už I. nebo II. stupně) se vztahuje na všechny osoby, které vykonávají průvodcovskou činnost. Průvodcovská činnost zůstává jinak v rámci živnosti volné a statutárních orgánů nebo jiných osob ve společnosti, než které průvodcovskou činnost skutečně provádějí, se povinnost mít průkaz průvodce netýká.
Jak je to s platbou správních poplatků?
Podané žádosti vztahující se k průkazu průvodce jsou zpoplatněny následujícím způsobem:
- vydání průkazu průvodce obou stupňů podléhá správnímu poplatku ve výši 1 000 Kč.
- vydání českého národního průkazu průvodce I. nebo II. stupně po změně údajů podléhá správnímu poplatku ve výši 200 Kč.
- vydání duplikátu českého národního průkazu průvodce I. nebo II. stupně náhradou za průkaz poškozený, zničený, ztracený nebo odcizený podléhá správnímu poplatku ve výši 500 Kč.
Úhradu správního poplatku požadujeme provést bezhotovostním převodem na zvláštní bankovní účet Ministerstva pro místní rozvoj vedený u České národní banky, č. účtu:
3711‑629001/0710.
Variabilní symbol:
- u podnikajících fyzických osob:
54IČO
- u nepodnikajících fyzických osob:
54den měsíc rok narození
(před IČO či datem narození ve tvaru DDMMRRRR
vždy předchází č. 54).
Ve zprávě pro příjemce prosím uveďte
průkaz průvodce.
Správní poplatek lze
ve zcela mimořádných případech, po předchozí telefonické domluvě (tel. č.
234 154 343), uhradit rovněž v hotovosti v budově MMR na adrese
Na Příkopě 390/3, 110 00, Praha 1 - Staré Město nebo prostřednictvím poštovních poukázek.
Pokladní hodiny:
úterý |
10:00 - 12:00 |
14:00 - 16:00 |
čtvrtek |
10:00 - 12:00 |
14:00 - 16:00 |
Bez zaplacení správního poplatku žádost nebude zpracována.
Může držitel průkazu I. stupně požádat po určité době (když prokáže odbornou způsobilost) o průkaz II. stupně? Bude mít průkazy dva? Nebo ten první průkaz musí odevzdat?
Ano, takový postup možný je. Žadateli bude vydán průkaz průvodce II. stupně, tato skutečnost se rovněž zapíše do seznamu průvodců. Původní průkaz I. stupně žadatel vrátí. Učiní tak při převzetí nově vydávaného průkazu. Správní poplatek v tomto případě činí 200 Kč.
Můžu prokázat odbornou způsobilost pro vydání průkazu II. stupně dlouholetou praxí?
Podmínky pro získání průkazu průvodce cestovního ruchu II. stupně jsou stanoveny přímo zákonem č. 159/1999 Sb. takto:
- vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na historii nebo cestovní ruch, vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na cestovní ruch,
- střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání zaměřeném na cestovní ruch,
- středním vzdělání s maturitní zkouškou a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad
o odborná kvalifikace pro příslušnou pracovní činnost vydaná zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, profesní kvalifikace pro průvodce cestovního ruchu, nebo
- uznání odborné kvalifikace podle zvláštního právního předpisu.
Výčet možností, jak prokázat odbornou způsobilost, je konečný a nelze jej nahrazovat splněním jiných podmínek - např. praxí.
Je platnost průkazu časově omezená? Nebudu muset jít po nějaké době na přezkoušení?
Ze zákona jsou průkazy obou stupňů vydávány na dobu neurčitou. Pokud se skutečnosti, které byly podkladem pro vydání průkazu, nezmění, průvodce bude mít stále stejný průkaz.
Jaké jsou omezení držitele průkazu průvodce I. stupně s ohledem na poskytování služby průvodcovské činnosti v cestovním ruchu?
Držitelé průkazů obou stupňů mají ve vztahu k výkonu průvodcovské činnosti stejná oprávnění; zákon v tomto oba stupně průkazů nijak nerozlišuje.
Jakým způsobem má být průkaz umístěn při poskytování výkladu na viditelném místě? Co mi hrozí, pokud tuto povinnost nesplním?
Zákonem je stanoveno, že průvodci musí mít po celou dobu výkladu na území České republiky průkaz na viditelném místě svého oděvu. Je tak stanoveno, kde se má průkaz průvodce při poskytování služeb nacházet, a že má být umístěn tak, aby byl viditelný. To má napomoci spotřebiteli při výběru poskytovaných služeb (zda si zvolí služby průvodce s odbornou způsobilostí nebo bez ní) či při realizaci kontrolní činnosti. Průvodce může mít průkaz umístěn na textilní šňůrce na krku či různých visačkách.
Pokud podnikatel tuto povinnost nezajistí, dopustí se přestupku, za který mu může být uložena pokuta do 10 000 Kč.
Jaká je sankce v případě, že bude provádět průvodce, který není držitelem průkazu?
Pokud bude kontrolou zjištěno, že průvodce (jak podnikatel nebo osoba, která činnost vykonává pro podnikatele na základě smlouvy) průkaz nevlastní, hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč. Kontroly provádějí obecní živnostenské úřady.
Jaká je sankce pro objednavatele služby průvodce (CK/CA/hotel atp.) v případě, že objedná průvodce, který není držitelem národního průkazu?
Žádná. Za splnění povinností stanovených zákonem č. 159/1999 Sb. odpovídá podnikatel, který poskytuje průvodcovské služby.
Jsem majitel CK/CA a disponuji průkazem průvodce - stačí nám jeden průkaz pro všechny průvodce v pracovněprávním poměru nebo musí mít každý průvodce vlastní průkaz?
Každá osoba, která poskytuje průvodcovské služby, musí mít průkaz průvodce.
Jak mám postupovat při ztrátě průkazu? Změnil/a jsem příjmení (sňatek, rozvod) - jak mám postupovat?
Je třeba podat žádost o vydání českého národního průkazu průvodce I. nebo II. stupně po změně údajů nebo o vydání duplikátu českého národního průkazu průvodce I. nebo II. stupně náhradou za průkaz poškozený, zničený, ztracený nebo odcizený. Vydání průkazu průvodce po změně údajů je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 200 Kč. V případě vydání duplikátu českého národního průkazu průvodce I. nebo II. stupně náhradou za průkaz poškozený, zničený, ztracený nebo odcizený činí správní poplatek 500 Kč.
Jak zjistím, že mi byl vydán průkaz průvodce?
Průvodce, jehož průkaz byl vyroben, je zapsán do seznamu průvodců. Seznam průvodců je k dispozici zde:
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - Seznam průvodců (mmr.cz).
Tento seznam bude pravidelně aktualizován v návaznosti na výrobu průkazů.
Kde si mohu průkaz průvodce vyzvednout?
Osobní vyzvednutí je možné po předchozí telefonické domluvě (nejlépe v úterý od 14:00 do 18:00 h či ve čtvrtek mezi 8:00 - 12:00 h) na tel. č.: 234 154 437 na adrese Na Příkopě 390/3, 110 00 Praha 1 - Staré Město.
Je nutné předchozí objednání pro vyzvednutí průkazu?
Pro osobní vyzvednutí průkazu je nutná předchozí telefonická domluva.
Je možné vyrobený průkaz zaslat poštou?
Ano, tento postup možný je. Průvodcům, kteří požádali o zaslání vydaného průkazu poštou, bude vyrobený průkaz zaslán prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (do vlastních rukou – obálka s červeným pruhem).