Co předsednictví pro ČR znamená, jaká bude naše role a jaké jsou naše cíle v oblasti politiky soudržnosti?
ČR se na půl roku stane motorem evropských jednání, tvůrcem kompromisů a dohod mezi členskými státy, tzv. „honest brokerem“, tedy poctivým distributorem informací mezi všechny aktéry, a to samozřejmě za dodržení neutrality předsedajícího státu. Pokud ale máme být neutrální, můžeme vůbec něco prosadit či změnit? Můžeme, protože to budeme právě my, kdo bude organizovat a plánovat jednání, prioritizovat agendy, vyjednávat a reprezentovat Radu EU a obecně komunikovat.
ČR už má jinou pozici než při předsednictví v roce 2009. Nejsme nováčkem ani na poli předsednictví, ani na poli politiky soudružnosti. Máme dlouholeté zkušenosti s přípravami, řízením i uzavíráním programů. Prošli jsme si ekonomickou a pandemickou krizí, ve které se politika soudružnosti ukázala jako rychlý a účinný nástroj. Jako flexibilní a nepostradatelný nástroj se také projevuje nyní při řešení následků válečné situace na Ukrajině.
V neposlední řadě to bude i politika soudružnosti, která bude hrát klíčovou roli při naplňování cílů Zelené dohody pro Evropu a v dalších aktuálně prosazovaných oblastech, jako je digitalizace nebo transformace uhelných regionů. Naším cílem je proto Evropě prezentovat politiku soudružnosti jako dlouhodobou, flexibilní a moderní politiku EU, která má výjimečný a nezastupitelný význam pro rozvoj všech regionů.
Pro ČR je politika soudružnosti klíčovou investiční politikou. Je proto žádoucí, aby byla zachována i do budoucna. Představuje hlavní nástroj nejen pro snižování rozdílů mezi jednotlivými regiony, ale také pro digitální a zelené investice, které se v EU stávají prioritními.