5G > FAQ

FAQ

Přehled všech otázek a odpovědí.

Co je 5G?

Nová generace mobilních sítí. Navazuje na předchozí generace sítí 3G (přinesla rozšíření internetu do mobilu a vedla k rozmachu smartphonů) a 4G (nabídla mnohem rychlejší přenos dat a umožnila například sledovat streamovaná videa na cestách).

Bezdrátová technologie 5G poskytuje vyšší špičkové datové rychlosti v řádech až Gbps, velmi nízkou latenci, větší spolehlivost, masivní síťovou kapacitu a komfortnější prostředí pro uživatele. Vyšší výkon a zvýšená účinnost přinášejí nové příležitosti a propojují nová průmyslová odvětví.

Pro názornost: Na mobilním telefonu nebo bezdrátově připojeném počítači pro některé aplikace oceníte rychlost stahování. Autonomní automobil napojený na chytré město s internetem řízenou dopravou zase vyžaduje superrychlou a spolehlivou odezvu (tedy velmi nízkou latenci), protože tady je prioritní rychlost a spolehlivost komunikace, ne přenos velkých objemů dat.

Představují sítě 5G riziko pro lidské zdraví?

Nepředstavují. Na některých plánovaných kmitočtech po dlouhá desetiletí bylo přenášeno TV vysílání a žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán. Přesto se veřejným prostorem šíří celá řada fake news a hoaxů. Mobilní a bezdrátové technologie jsou všudypřítomným rysem moderního života. Nebezpečí negativního vlivu 5G sítí na lidské zdraví nebylo zjištěno.

Jak rychlá je 5G síť?

5G je navržena tak, aby poskytovala špičkové datové rychlosti až 20 Gbps. Ale 5G je mnohem víc než jen o rychlosti. Kromě vyšších špičkových datových toků je 5G navržena tak, aby poskytovala mnohem větší kapacitu sítě rozšířením do nového spektra, jako je mmWave.

Potřebuji nový telefon, pokud chci 5G?

Budou vyžadována nová zařízení. To zahrnuje mobilní telefony a další mobilní zařízení, jako jsou tablety a chytré hodinky.
Zařízení 4G budou i nadále fungovat. Očekává se, že mobilní operátoři budou udržovat své 4G sítě, i když investují do nasazení 5G. Pokud je vaše mobilní zařízení starší než několik let, může se jednat o zařízení 3G. 

Je nyní k dispozici 5G síť?

Ano, 5G je již dnes k dispozici a globální operátoři začali na začátku tohoto roku 2019 zavádět nové sítě 5G. Očekává se, že mobilní sítě 5G budou v mnoha zemích k dispozici již během roku 2020. Také všichni hlavní výrobci telefonů přicházejí na trh s 5G telefony. A brzy bude mít přístup k 5G ještě více lidí.

Slyšel jsem, že 5G způsobuje COVID-19. Je to pravda?

Ne. Zprávy o tom, že sítě 5G nějak souvisí s koronavirem, jsou nepodloženými fámami. Je vědecky nemožné, aby radiofrekvenční vlny na jakékoli frekvenci vytvořily virus, včetně rádiových vln používaných k poskytování 5G. Ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), Dr. Anthony Fauci, a ředitel britské Národní zdravotní služby (NHS), prof. Stephen Powis, tyto zprávy a teorie označují za naprosté nesmysly.