Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) hledá města, která chtějí testovat 5G technologie. Soutěžní návrhy mohou municipality posílat do 22. 11. 2019. Ze soutěže vzejde 5 vítězů, kteří budou moct díky spolupráci státu a soukromého sektoru rychleji využívat 5G sítě. Vyhlášení výsledků se uskuteční 12. 12. 2019 ve 12.00 hodin na MPO za účasti vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.
„Vybereme 5 měst, která se díky soutěži dříve stanou chytrá - s pomocí 5G sítí. Pomůže jim s tím spolupráce státu a soukromého sektoru. V soutěžních návrzích nám mohou samosprávy posílat nová řešení v oblasti autonomní mobility, bezpečnosti občanů či třeba elektronického zdravotnictví,” říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Je to další krok k tomu, aby se ČR stala v souladu s Inovační strategií a národní hospodářskou vizí zemí pro budoucnost, tedy jasně platilo Czech Republic: The Country For The Future.“
„Vítězná města a obce podpoříme také při budování a rozvoji konceptu Smart, zejména v oblasti budování digitální infrastruktury. Při testování bude vytvořen metodický postup zavádění 5G sítí, který může být následně využit i v dalších regionech, ale také při tvorbě programů a výzev v budoucím programovém období. Naším cílem je ukázat na příkladech těchto měst a regionů cestu, jakým způsobem efektivně zapojit nové technologie 5. generace při zvyšování konkurenceschopnosti a zkvalitňování prostředí obyvatel v různých oblastech života. Věřím, že díky praktické podpoře inovací vznikne v regionech atraktivní a udržitelný ekosystém,“ dodává ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Soutěžní návrh může podat obec, město, městys, statutární město, městský obvod, nebo městská část na území ČR. Může zahrnovat i spolupráci více měst, zapojit se mohou i další organizace a instituce, s kterými bude soutěžní město spolupracovat. Také může zahrnovat více záměrů testování v různých oblastech. Předmětem testování by měla být oblast, která je pro město podstatná a její vývoj a aplikace bude mít významný dopad na:
- zvýšení kvality života obyvatel a návštěvníků města,
- podnikatelskou atraktivitu města.
Soutěžní návrh musí obsahovat i hrubý harmonogram aktivit zaměřených na využívání inovačního potenciálu odborné veřejnosti (hackathon, inovační workshop) a sdílení zkušeností s nastavením, například s optimalizací nebo/a zrychlením, rozhodovacích, schvalovacích a administrativních procesů spojených s 5G technologií. V rámci testování tak mají vzniknout tzv. use case, tedy popisy dílčích procesů nebo administrativních postupů.
Návrhy, které do soutěže přijdou, porota vyhodnotí jednotlivě. Posuzovat bude účelnost a potřebnost záměru s ohledem na obyvatele a podnikatelskou atraktivitu města. Zabývat se bude rovněž unikátností či zajímavostí řešení a rovněž tím, zda jsou 5G technologie pro danou věc potřeba.
Z hodnocení vzejde 5 vítězných měst, kterou budou moct díky soutěži s podporou organizátorů akce a partnerů testovat 5G sítě. Výsledky budou vyhlášeny ve čtvrtek 12. 12. 2019 ve 12.00 hodin. Vítězové získají podporu na posílení pracovního týmu po dobu testování. Další podpora bude směřovat na aktivity, které souvisejí s komunikací s veřejností či se zapojením do spolupráce při vývoji a testování. Rádiové kmitočty nezbytné pro experimentální účely budou poskytnuty za nižší poplatek. Podrobnosti jsou na webu MPO zde.
- KDO? Podat soutěžní návrh může obec, město, městys, statutární město, městský obvod, nebo městská část na území ČR
- KDY? Soutěžní návrhy lze podávat do 22. 11. 2019 do 14:00 hodin
- JAK? Pouze elektronicky prostřednictvím e-mailové adresy soutez5g@mpo.cz
- DOTAZY? Využijte kontaktní formulář
Soutěž o chytré město je pro tuzemské municipality velkou příležitostí. Díky 5G sítím budou moct zlepšit kvalitu služeb, které poskytují občanům a dosáhnout tak toho, aby se lidem co nejlépe žilo. Regiony se budou lépe rozvíjet a tuzemské samosprávy se stanou lepším místem pro život. Aby se vše podařilo uskutečnit, je nutná spolupráce měst a obcí, odborné veřejnosti, akademické i podnikatelské sféry. Jedině tak se koncept chytrých měst, tedy Smart Cities, postavený mimo jiné na udržitelném rozvoji a opírající se o moderní informační a komunikační technologie, v budoucnosti rozšíří.