Součástí programu kulatého stolu byla mimo jiné také prezentace programu RE:START, který představila Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Program RE:START je zaměřen právě na restrukturalizaci všech tří zmiňovaných krajů a problematiku restrukturalizace nejen podrobně popisuje, ale nabízí i konkrétní řešení. Podle názoru Evropské komise patří dokonce k nejkomplexnějším v Evropě.
Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje, ve svém příspěvku poukázal na specifické sociální složení obyvatelstva kraje a z toho vyplývající vzdělanostní strukturu. Jednou z priorit kraje je mimo jiné prodloužení vzdělávacího cyklu mládeže, která velmi často dobrovolně končí vzdělání po dosažení základní povinné školní docházky. Zástupci obou dalších krajů v souvislosti se specifickou sociální strukturou krajů poukazovali také na rizika vysoké zadluženosti obyvatel a vysoké procento exekucí a na neustále se zvyšující počet lidí, kteří upadají do dluhové pasti.
Josef Středula, předseda Českomoravské komory odborových svazů, apeloval na zástupce Evropské komise a připomněl, že neustálé přitvrzování pravidel ze strany EU má velmi negativní dopady na menší a nové členské státy EU, jejichž ekonomiky se změnám nedokážou přizpůsobovat tak, jako ekonomiky tradičních velkých představitelů Unie. Nejmladší členské země ztrácejí energetickou soběstačnost, jejich obyvatelstvo v důsledku restrukturalizace tradiční energetiky chudne, roste sociální napětí a rozdíly mezi jednotlivými členskými státy EU se prohlubují, místo aby tomu bylo naopak.
Zástupci Bruselu na závěr jednání zdůraznili důležitost dialogu přímo v postižených regionech a deklarovali, že na základě jednání v Mostě poskytnou Evropské komisi svá doporučení, jako např. zohlednit potřeby uhelných regionů přímo v rozpočtu EU.
V odpolední části programu pak zástupci Evropské komise navštívili například vyloučenou lokalitu Janov povrchový lom ČSA a zhlédli i rekultivovaná území po těžbě uhlí.
Kulatý stůl v Mostě pořádala Poradní komise pro průmyslové změny CCMI, která je součástí Evropského hospodářského a sociálního výboru, ve spolupráci s kanceláří vládního zmocněnce pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Jednalo se už o třetí jednání tohoto typu, první dvě proběhla v Německu a Rumunsku.