Žadatelům se otevřela možnost pro získání prostředků ve výši až 550 mld. Kč, které jsou v nové sedmiletce pro Českou republiku připraveny v devíti operačních programech.
Dopolední část byla věnována právě spuštěnému programovému období 2021-2027. V současné době mohou žadatelé předkládat své projekty do více než 193 otevřených výzev s celkovou alokací 390 mld. Kč. Přehled všech vyhlášených či plánovaných výzev je pravidelně aktualizován na zastřešujících stránkách www.dotaceEU.cz/výzvy.
Jako možné potenciální riziko implementace nového období z provedeného šetření vzešla administrativní kapacita. Ministr pro místní rozvoj proto svým dopisem v říjnu vyzval příslušná ministerstva, aby toto riziko zohlednila při přípravě organizačních změn a zajistila stabilitu útvarů majících evropské fondy na starost.
Přítomní byli dále informováni o vládou schválené realokaci prostředků ve výši 3 mld. Kč z IROPu do OP ŽP. Návrh bude předložen na nejbližším jednání Monitorovacích výborů obou programů a následně v lednu 2023 Evropské komisi. Přesunem finančních prostředků dojde k podpoře energetických úspor zejména měst a obcí a k navýšení prostředků na plnění klimatických cílů EU.
Česká republika se také rozhodla přispět částkou 80 milionů EUR do fondu InvestEU. Příspěvek bude použit na krytí rizik v Národním záručním programu 2023-2030, který realizuje Národní rozvojová banka. Jde o stěžejní program záruk pro malé a střední podniky.
V odpoledním bloku zazněly výsledky dosavadního čerpání prostředků z předcházejícího období 2014-2020, kde se České republice dlouhodobě daří plnit pravidlo n+3 s předstihem. Ke konci září tohoto roku bylo příjemcům v součtu proplaceno 520 mld. Kč, což je 81,2 % celkové alokace.
Převzato: MMR tisková zpráva