Cílem strategie je pomoci dlouhodobě postiženým regionům dosáhnout úrovně ostatních krajů a nastartovat jejich hospodářskou i sociální obnovu po útlumu tradičních průmyslových oborů. Jedná se o první komplexní proces restrukturalizace tak rozsáhlého území v české historii.
Peníze budou v následujících letech investovány do celé řady projekt spojených s obnovou regionu. Aktuální Akční plán obsahuje celkem 65 konkrétních opatření – jeho významnou část tvoří návrhy na podporu podnikání a investic, vylepšení infrastruktury, odstranění starých ekologických škod a následků těžby či stabilizace lidských zdrojů v jednotlivých regionech. Během přípravy prošly širokou regionální diskuzí s úřady, vládními institucemi, firmami, neziskovými organizacemi i univerzitami.
„Firmy, města, obce, školy a další subjekty nyní získávají možnost čerpat ze schválených miliard například na pořízení moderních strojů a technologií do firem, aby lépe obstály v konkurenci se zbytkem republiky, dvě miliardy korun budou uvolněny na regeneraci starých průmyslových areálů. Krajům vláda přiznala stovky milionů na opravy silnic druhé a třetí třídy. Prostředků na rozvoj se dočkají rovněž vysoké školy ale také výzkumné organizace. Ve zvýšené míře se bude v těchto krajích řešit také problematika bydlení a sociálně vyloučených lokalit a další desítky opatření. Vláda konečně uznala, že znevýhodněné regiony potřebují výraznější pomoc – jsem pyšná na to, že se našim krajům podařilo se takto stmelit a společně vládu přesvědčit,“ uvádí Gabriela Nekolová, zástupkyně zmocněnce vlády a náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí. Ta byla pověřena realizací projektu Restart v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Na jednotlivých ministerstvech postupně vzniknou programy, v rámci kterých budou žadatelé z jednotlivých regionů čerpat prostředky na rozvoj. Úřad zmocněnce se bude podílet na vzniku programů a bude vyhodnocovat, zda mají na území kraje potřebný efekt. Hlavním garantem projektu Restart je vláda.
První investice budou využity na odstranění starých průmyslových areálů a také na likvidaci vybydlených budov v sociálně vyloučených lokalitách. Důležitá jsou však také nefinanční opatření – bude provedena revize chráněných ložiskových území (například v okolí jezera Milada vytvořeného po těžbě). Systémově a legislativně se má také řešit obrovské zadlužení obyvatel krajů a problematika exekucí apod.
Tímto ale plán restrukturalizace regionů zdaleka nekončí. Opatření, která nebyla z časových důvodů zahrnuta v prvním Akčním plánu, jsou navržena pro přípravu dalšího, v pořadí druhého Akčního plánu, na jehož znění se již pracuje. Stále je tedy možnost se do projektu Restart zapojit a jsou vítány nové nápady. Své názory a návrhy konkrétních opatření může vyjádřit také široká veřejnost prostřednictvím formuláře na webových stránkách projektu Restart: www.restartregionu.cz.