Vedení kraje probíralo v Bruselu "život bez uhlí"

16. 11. 2018 | ČR

Může Moravskoslezský kraj fungovat bez energetického spalování uhlí? Pomůže mu finančně Evropská unie při transformaci na „bezuhelnou“ energetiku? Na tyto a další otázky hledali odpověď zástupci vedení kraje v Bruselu na jednání s místopředsedou Evropské komise pro energetickou unii Marošem Šefčovičem.

Česká republika je členem Platformy pro uhelné regiony v transformaci. Ta vznikla koncem loňského roku při Evropské komisi, má pomoci evropským regionům k hladší a nenásilné transformaci v souvislosti s postupným ukončením těžby uhlí. Nástrojem pro českou platformu se stal vládní program RE:START.

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka v Bruselu mimo jiné na příkladu centrálního zásobování teplem v regionu pro zhruba 300 tisíc domácností ukázal, co kraj v přechodu na pouhelnou energetiku čeká. „Domácnosti v současnosti spotřebují zhruba 2 miliony tun uhlí ročně. Připravujeme zadání studie pro optimalizaci teplárenství, kterou zpracuje nově budované Evropské energetické centrum kompetence,“ řekl Unucka.

Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Krkoška představil koncepci kraje k revitalizaci pohornické krajiny. Informoval také o spolupráci s polskými a slovenskými kolegy v rámci iniciativy Tritia. „Naší ambicí není jen adaptace na nové trendy, ale aktivní příhraniční spolupráce při postupném snižování těžby uhlí bez nežádoucích dopadů na místní obyvatele a ekonomiku. Chceme se slovenskými a polskými sousedy spolupracovat na projektech, které podpoří vznik čistých technologií, zlepší kvalitu ovzduší, nabídnou řešení emisí v teplárenství, v dopravě a dalších oblastech či pomohou řešit sociální otázky související s restrukturalizací ekonomiky regionů,“ vysvětlil Krkoška. Upozornil na to, že Moravskoslezský kraj proto bude i nadále finančně podporovat výměnu starých kotlů za ekologické. „Výměna zdrojů tepla v domácnostech má pro ovzduší jednoznačně největší a nejrychlejší efekt, protože starý kotel na uhlí vypustí do ovzduší až sto kilogramů prachu ročně. Vynaložení těchto finančních prostředků považuji za velmi dobrou investici do budoucnosti našeho regionu a kvality života jeho obyvatel,“ zdůraznil Krkoška.

Evropská uhelná platforma představuje možnost, jak zajistit finance na tyto projekty. Vedení kraje jedná i o dalších specifických finančních zdrojích pro uhelné regiony v transformaci. „Jasné je, že nás čeká další útlum těžby uhlí. Ten ale musí být řízený a plánovaný, včetně masivní finanční pomoci nejen z EU, ale i ostatních krajů republiky. Podstatné je udržet jednotný postup všech tří strukturálně postižených krajů v rámci RE:STARTU,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Upozornil na to, že Moravskoslezský kraj chce v zavádění čistých, chytrých technologií do praxe udávat tempo ostatním. „Nejde jen o dočasnou a dle mého spíše módní podporu elektromobility, ale o opravdové celkové snížení emisí z dopravy. Jednak používáním opravdu čistých vodíkových pohonů, rozšířením kolejového spojení, větším využíváním veřejné hromadné dopravy a samozřejmě o vyvedení projíždějících aut mimo obydlená centra měst,“ dodal Jakub Unucka.

Představitelé kraje v Bruselu představili také Centrum energetických kompetencí VŠB-TU Ostrava, diskutovali o využití bývalých těžebních areálů, celoživotním vzdělávání a zvyšování odborných kompetencí. Jednání budou pokračovat začátkem příštího roku, kdy by zástupci Evropské komise měli přijet na návštěvu Moravskoslezského kraje.

 

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Schválen 6. Akční plán Strategie RESTART

16. 12. 2024 | ČR

11. prosince 2024 schválila vláda ČR, usnesením č. 933, již 6. aktualizaci Souhrnného Akčního plánu Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje 2025-2026.

Exkurze v Moravskoslezském kraji

07. 11. 2024 | ČR

Ve dnech 5.-6. listopadu 2024 proběhla exkurze zástupců regionu Severozápad v Moravskoslezském kraji pod názvem: „Institucionální fungování – přenos dobré praxe“.

Vyhlášena 10. veřejná soutěž programu SIGMA

04. 11. 2024 | ČR

Technologická agentura vyhlásila 10. veřejnou soutěž v programu SIGMA, dílčí cíl 3.

Výběrové řízení na služební místo

30. 10. 2024 | ČR

Do našeho pracovního týmu v oddělení ohrožených území a regionů, v odboru regionální politiky MMR, hledáme nového kolegu/kolegyni.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.