Vedení kraje probíralo v Bruselu "život bez uhlí"

16. 11. 2018 | ČR

Může Moravskoslezský kraj fungovat bez energetického spalování uhlí? Pomůže mu finančně Evropská unie při transformaci na „bezuhelnou“ energetiku? Na tyto a další otázky hledali odpověď zástupci vedení kraje v Bruselu na jednání s místopředsedou Evropské komise pro energetickou unii Marošem Šefčovičem.

Celý článek

Česká republika je členem Platformy pro uhelné regiony v transformaci. Ta vznikla koncem loňského roku při Evropské komisi, má pomoci evropským regionům k hladší a nenásilné transformaci v souvislosti s postupným ukončením těžby uhlí. Nástrojem pro českou platformu se stal vládní program RE:START.

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka v Bruselu mimo jiné na příkladu centrálního zásobování teplem v regionu pro zhruba 300 tisíc domácností ukázal, co kraj v přechodu na pouhelnou energetiku čeká. „Domácnosti v současnosti spotřebují zhruba 2 miliony tun uhlí ročně. Připravujeme zadání studie pro optimalizaci teplárenství, kterou zpracuje nově budované Evropské energetické centrum kompetence,“ řekl Unucka.

Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Krkoška představil koncepci kraje k revitalizaci pohornické krajiny. Informoval také o spolupráci s polskými a slovenskými kolegy v rámci iniciativy Tritia. „Naší ambicí není jen adaptace na nové trendy, ale aktivní příhraniční spolupráce při postupném snižování těžby uhlí bez nežádoucích dopadů na místní obyvatele a ekonomiku. Chceme se slovenskými a polskými sousedy spolupracovat na projektech, které podpoří vznik čistých technologií, zlepší kvalitu ovzduší, nabídnou řešení emisí v teplárenství, v dopravě a dalších oblastech či pomohou řešit sociální otázky související s restrukturalizací ekonomiky regionů,“ vysvětlil Krkoška. Upozornil na to, že Moravskoslezský kraj proto bude i nadále finančně podporovat výměnu starých kotlů za ekologické. „Výměna zdrojů tepla v domácnostech má pro ovzduší jednoznačně největší a nejrychlejší efekt, protože starý kotel na uhlí vypustí do ovzduší až sto kilogramů prachu ročně. Vynaložení těchto finančních prostředků považuji za velmi dobrou investici do budoucnosti našeho regionu a kvality života jeho obyvatel,“ zdůraznil Krkoška.

Evropská uhelná platforma představuje možnost, jak zajistit finance na tyto projekty. Vedení kraje jedná i o dalších specifických finančních zdrojích pro uhelné regiony v transformaci. „Jasné je, že nás čeká další útlum těžby uhlí. Ten ale musí být řízený a plánovaný, včetně masivní finanční pomoci nejen z EU, ale i ostatních krajů republiky. Podstatné je udržet jednotný postup všech tří strukturálně postižených krajů v rámci RE:STARTU,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Upozornil na to, že Moravskoslezský kraj chce v zavádění čistých, chytrých technologií do praxe udávat tempo ostatním. „Nejde jen o dočasnou a dle mého spíše módní podporu elektromobility, ale o opravdové celkové snížení emisí z dopravy. Jednak používáním opravdu čistých vodíkových pohonů, rozšířením kolejového spojení, větším využíváním veřejné hromadné dopravy a samozřejmě o vyvedení projíždějících aut mimo obydlená centra měst,“ dodal Jakub Unucka.

Představitelé kraje v Bruselu představili také Centrum energetických kompetencí VŠB-TU Ostrava, diskutovali o využití bývalých těžebních areálů, celoživotním vzdělávání a zvyšování odborných kompetencí. Jednání budou pokračovat začátkem příštího roku, kdy by zástupci Evropské komise měli přijet na návštěvu Moravskoslezského kraje.

 

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Evropský týden regionů a měst 2023: Využijte potenciál, RESTART regionu

01. 11. 2023 | ČR

Evropský týden regionů a měst je každoroční událostí, která se koná v Bruselu a hostí účastníky z celé Evropy, a dokonce i ze zbytku světa. Letošní ročník se konal od 9. do 12. října 2023 a byl zaměřen na šest hlavních témat, včetně regionů v postindustriální transformaci a podporu sociální inovace.

MMR podpoří obnovu místních komunikací na venkově miliardou korun

19. 10. 2023 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo 455 žádostí v podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova. Na opravy místních komunikací v malých obcích resort rozdělí jednu miliardu korun.

VÝSLEDKY VÝZVY DEMOLICE BUDOV V SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH PRO ROK 2023

31. 08. 2023 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj obcím poskytne pro rok 2023 téměř 49 milionů korun v rámci Programu Revitalizace území 2023 - podprogramu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách (SVL).

Kulatý stůl s Ministerstvem životního prostředí k oblasti podpory OBNOVA ÚZEMÍ

25. 08. 2023 | ČR

Veřejné služby, kultura, sport a rekreace. To je téma tematické výzvy v oblasti Obnova území operačního programu Spravedlivá transformace.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.