V Litoměřicích vznikne unikátní výzkumné centrum

15. 06. 2017 | ČR

V Litoměřicích byla slavnostně zahájena realizace projektu velké výzkumné infrastruktury RINGEN zaměřeného na výzkum potenciálu využití geotermální energie v České republice. V rámci projektu dojde v letech 2017-18 v areálu bývalých Jiříkových kasáren k výstavbě unikátního vědeckovýzkumného centra.Prezentace spojená s odbornou diskuzí se konala v konferenčním sále Hradu Litoměřice za účasti vedení města, partnerů projektu a významných hostů.

Hlavním cílem výzkumné infrastruktury (VI) je vytvořit odborné zázemí pro výzkum efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje prakticky nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie. „Tento projekt byl zařazen mezi strategická výzkumná centra ČR, která představují jedinečná zařízení i v kontextu Evropského výzkumného prostoru - ERA - a jsou podporovaná státem i evropskými fondy,“ poukázal na význam RINGENu jeho ředitel, profesor Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která je nositelem projektu. Hlavním cílem RINGENu je ověřit možnosti čerpání zemského tepla v hloubkách 3-5 km, kde teplota hornin dosahuje 100-150 °C a lze ji používat jako zdroj vytápění nebo k výrobě elektřiny. „Hlavní náplní tak bude rozvoj a testování nových vrtných technologií ve středních a velkých hloubkách, rozvoj technologií stimulace propustnosti hornin pro tvorbu podzemních geotermálních výměníků a seismické monitorování,“ doplnil profesor Fischer.

Do projektu jsou dále zapojeny tři ústavy Akademie věd ČR, Česká geologická služba a dvě významné české univerzity - ČVUT a Technická univerzita v Liberci. V brzké době se navíc konsorcium rozroste o dva další partnery - Univerzitu J. E. Purkyně z Ústí n. L. a Vysokou školu báňskou z Ostravy. Celkem tak konsorcium zahrnuje devět institucí.

Město Litoměřice je strategickým partnerem projektu a sehrálo klíčovou roli v jeho dlouhodobé přípravě. Získalo totiž všechna potřebná povolení a již v letech 2006 až 2007 zrealizovalo dosud nejhlubší průzkumný geotermální vrt PVGT-LT1. Ten se po úpravách stane seismickým monitorovacím vrtem a bude klíčový pro zajištění bezpečnosti při vrtání a směrování hlubokých vrtů.

„Vznik výzkumné infrastruktury je zásadním předpokladem pro další fázi projektu, kterou představují geotermální vrty, jež by mohly zajistit pro Litoměřice dostatek čisté energie pro vytápění,“ upozornil místostarosta Karel Krejza.

V rámci slavnostního zahájení projektu byla v hradu představena výzkumná infrastruktura RINGEN a další navazující projekty. Přítomní odborníci mimo jiné zdůraznili význam geotermální energie v kontextu Ústeckého kraje, ČR a Evropy a ocenili v té souvislosti přístup vedení města Litoměřice, který označili za ojedinělý a průkopnický.

Projekt RINGEN je spolufinancován z Evropské unie.

 

2f04be6a-e177-4178-a5ec-9e130ab898a9

Foto: Anna Hrochová

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

10. konference Evaluační jednotky NOK

08. 10. 2024 | ČR

Evaluační konference, kterou pořádá Evaluační jednotka Ministerstva pro místní rozvoj – Národního orgánu pro koordinaci, nese název „Co se v evaluacích (ne)daří a proč?“

Dostupné nájemní bydlení

02. 10. 2024 | ČR

Státní fond podpory investic zahájil dne 1. října 2024 příjem žádostí do programu Dostupné nájemní bydlení.

Konference Strategie restrukturalizace odložena

15. 09. 2024 | ČR

Z důvodu aktuální mimořádné povodňové situace v ČR byla odložena konference.

Vyhlášena 2. veřejná soutěž THÉTA 2

05. 09. 2024 | ČR

Technologická agentura ČR vyhlásila 2. veřejnou soutěž programu THÉTA 2: Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.