Demoliční četa poslala v Bohumíně k zemi další vybydlený dům. Tentokrát šlo o objekt v Drátovenské ulici v Pudlově v těsné blízkosti drátovenského mostu. Náklady na jeho odstranění přesáhly jeden milion korun. Radnice však na demolici získala dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, která uhradí 80 procent uznatelných nákladů.
„Jedná se už o pátý dům v této problémové lokalitě, který šel k zemi. Nejprve jsme tady před lety zdemolovali holobyty v Loukách a plochu po nich zatravnili. Vloni a předloni potkal stejný osud tři vybydlené cihlové domy v Jeremenkově ulici. A teď konečně po téměř ročních průtazích přišel na řadu poslední v Drátovenské ulici. Na demolici jsme museli tak dlouho čekat kvůli odpojení objektu od elektřiny a realizaci přeložky, která byla v režii ČEZ Distribuce. Bez toho jsme s bouracími pracemi nemohli začít,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha.
Poslední demolice v této lokalitě je dalším krokem radnice k tomu, aby se místo zbavilo nálepky ghetta. Místo zbouraného domu tady město na jaře vysází javory a nainstaluje několik dětských prvků, které budou sloužit obyvatelům sousedního domu. Ten vloni prošel rekonstrukcí za osm milionů korun na sociální bydlení. Vzniklo v něm dvaadvacet bytů s ústředním topením. Část z nich město pronajalo Armádě spásy, se kterou úzce spolupracuje na projektu Prevence bezdomovectví, a dává tak lidem šanci bydlet v městském bytě pod dohledem.
„Všechny problémové a sociálně vyloučené lokality by z Bohumína měly postupně zmizet. Postupujeme podle dlouhodobého plánu. Volné městské byty v nich už neobsazujeme – a jakmile je dům prázdný, pustíme se buď do rekonstrukce, nebo demolice," připomněl Vícha. Dodal, že za posledních deset let tak na pěti místech odstranilo město osmnáct vybydlených domů a tři zrekonstruovalo.
Další proměna v místo s dobrou adresou čeká už v příštím roce na lokalitu Petra Cingra. Tady bylo ještě před několika lety dohromady sedm problémových domů s asi stovkou bytů. Šest domů už je zbouraných, ten poslední půjde k zemi příští rok. Uvolněnou plochu město využije pro rozšíření rodinné zástavby. Po zdemolovaných domech i na zelené louce v lokalitě přibude 39 zasíťovaných parcel o velikosti maximálně tisíc metrů čtverečních.
S realizací začne radnice už příští rok, kdy počítá s odvodněním budoucích stavebních parcel. Pak pozemky rozparceluje a zasíťuje. V plánu je i výsadba nové zeleně. Vzniknout by měl malý parčík pro relaxaci s různými atrakcemi. Propojit by měl stávající rodinné domy s těmi novými. „Momentálně zpracováváme geometrický plán pro rozdělení parcel. Na jeho základě pak budeme žádat ČEZ o jejich připojení. V příštím roce se chceme pustit do výstavby dešťové kanalizace. Spolu s ní musí vzniknout i retenční nádrž a čerpací stanice. Pak se pustíme do výstavby dalších sítí a ploch rekreační zeleně. První várka stavebních pozemků by mohla být k dispozici už za dva roky,“ doplnil bohumínský místostarosta Lumír Macura s tím, že město hledá zároveň způsob, jak se v této oblasti důstojně vypořádat s dlouholetými nájemci zahrádek. Proměnu celé lokality chce město dokončit do čtyř let.
Letos padly v Bohumíně k zemi celkem čtyři zchátralé objekty. Tři domy se bouraly za 1,2 milionu korun v Revoluční ulici nedaleko areálu Faja. Pozemky, na nichž stály, prodá město sousedním průmyslovým podnikům. Na místě čtvrtého zdemolovaného domu v Drátovenské ulici se v příštím roce objeví herní prvky pro děti a nové stromy.