Cílem pravidelné zprávy je průběžné informování vlády o stavu a řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji, řešení revitalizace v Moravskoslezském kraji a zmírnění dopadů ukončení těžby v kladenském regionu.
„Jednou z klíčových cest k řešení ekologických škod vzniklých bývalou hornickou a hutnickou činností je nastavení stimulačních a protikrizových opatření, která můžeme postiženým regionům nabídnout," uvedl ministr Jiří Havlíček. „V těchto regionech dojde k navýšení zaměstnanosti. A co je důležité, vznikají pracovní místa, která jsou vhodná například pro bývalé horníky,“ dodal ministr. Jedná se jednoznačně o prorůstová opatření, která může vláda realizovat poměrně rychle a s viditelným efektem.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo v roce 2013 seznam prioritních revitalizační projektů. Realizaci prioritních projektů definuje každoroční plán zadávání veřejných zakázek, vytvořený ve spolupráci Ministerstva financí a Ministerstva průmyslu a obchodu. Ten zohledňuje stav finančních prostředků zvláštního účtu, tzv. Fondu privatizace, a to v počtu nejméně 13 prioritních projektů ročně.
Pro letošní rok se počítá se zadáním celkem šesti veřejných zakázek v předpokládané hodnotě 337, 5 mil. Kč pro oblast severozápadních Čech. Pro oblast Moravskoslezského kraje pak se zadáním osmi veřejných zakázek v předpokládané hodnotě 934,5 mil. Kč.obchodu. Ten zohledňuje stav finančních prostředků zvláštního účtu, tzv. Fondu privatizace, a to v počtu nejméně 13 prioritních projektů ročně.