Podle tabulek ministerstva pro místní rozvoj v získávání dotací se v Moravskoslezském kraji zatím podařilo zrealizovat projekty za 34 milionů korun. „U jiných ještě probíhá hodnocení projektů a některé výzvy jsou stále otevřené pro předkládání dalších,“ řekla mluvčí resortu Veronika Vároši.
O dotace však žádají jen některá města a obce. Mnozí starostové přiznávají, že se nechtějí pouštět do realizací projektů, protože vyčkávají, jak dopadnou podzimní komunální volby. Do programu na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách se opakovaně zapojuje Karviná. Už v minulosti získala dotaci na dva projekty a letos uspěla s dalšíma dvěma. Téměř osm a půl miliónu korun dostala na demolici domu č.p. 1307-1317 v místní části Nové Město. „Na místě plánujeme výsadbu zeleně,“ uvedl mluvčí radnice Lukáš Hudeček. Na demolici jiného domu ve stejné lokalitě získala Karviná více než jeden a půl miliónu korun. I zde se po zbourání objektu počítá se zatravněním pozemku.
Demolice za jeden milion korun čeká i na vybydlený dům v Drátovenské ulici v Bohumíně, konkrétně v Pudlově pod zdejším mostem. „Jsem rád, že jsme díky RE:STARTU získali dotaci. Jedná se o další krok, jak tuto lokalitu zbavit nálepky ghetta. Na místě zdemolovaného domu vysadíme stromy a nainstalujeme několik dětských houpaček pro obyvatele sousedního domu, který vloni prošel rekonstrukcí na sociální bydlení,“ řekl bohumínský starosta Petr Vícha.
Dvorce, obec s necelými patnácti sty obyvateli ležící na Bruntálsku, získala téměř půl miliónů korun na demolici objektu rodinného domu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o malý pozemek k dalšímu využití, tak zvažujeme umístění laviček s parkovou úpravou,“ uvedl starosta Jan Božovský s tím, že objekt hyzdil střed obce, ohrožoval sousedící místní prostranství a často do něj vnikaly děti a mládež.
„Jsem rád, že u většiny těchto projektů dojde ke znovuoživení a tím i ke zkrášlení prostředí,“ uvedl Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj.
Jedním z hlavních cílů, na které se RE:START zaměřuje, je revitalizace takzvaných brownfieldů. Ty se v nějaké podobě nacházejí skoro v každém městě či obci Moravskoslezského kraje. Až do 10. srpna mohli zájemci žádat o dotaci z ministerstva průmyslu a obchodu na regeneraci a podnikatelské využití brownfieldů, kde stát rozdělí 180 miliónů korun. Celková alokace programu je dvě miliardy korun. Dotaci v budoucnu plánují využít mj. obce Bolatice na Opavsku nebo Rybí na Novojičínsku. Čtyř a půl tisícovou obec Bolatice trápí chátrající areál bývalého zemědělského družstva. „Jeho část bychom chtěli přeměnit na nezátěžovou průmyslovou výrobu,“ řekl starosta Herbert Pavera. Žádost o dotaci chtěla podat i obec Rybí, která má v plánu regeneraci objektu někdejšího kravína. Nakonec tak učiní až příští rok. „Rádi bychom tento prostor využili k drobnému podnikatelskému využití v souladu s územním plánem,“ uvedla Marie Janečková, starostka malé obce se třinácti sty obyvateli.
Zájem o využití finančních prostředků z této výzvy deklaroval také Frenštát pod Radhoštěm, který chce regenerovat areál bývalých skladů civilní obrany v části Planiska. „Právě regenerace nevyužívaných území, ať už se jedná o budovy, zemědělské či průmyslové areály nebo jen plochy bez budov, patří k prioritám, na které se RE:START zaměřuje,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala.
Přes dvě miliardy poputují do vysokých škol na území strukturálně postižených regionů. Od RE:STARTU si hodně slibuje například Ostravská univerzita, která v centru města na Černé louce plánuje postavit nový multifunkční areál pro studenty i širokou veřejnost. V prostorách za Divadlem Antonína Dvořáka by měly vzniknout dvě nové budovy. Klastr umění a designu fakulty umění a druhý nový objekt by měl poskytnout zázemí pro sport, zdraví a technologie. Část finančních prostředků chce vedení univerzity získat prostřednictvím RE:STARTU. Univerzita podala projekt, který by z prostředků Evropské unie mohl zafinancovat stavbu obou budov až ve výši 900 milionů korun. „Evropské finance jsou jedinou možností financování tohoto projektu v horizontu následujících deseti let. Navíc jde o finance s pouze pětiprocentní spoluúčastí, což je pro univerzitu velmi výhodné,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.
„Investice do vzdělání považuji za nejdůležitější, protože právě na školství se v posledních letech dost zapomínalo. Důsledkem toho je odchod mladých lidí do jiných částí republiky. Pomocí obou výzev dojde k naplnění cílů programu RE:START, který chce přispět k rozvoji strukturálně postižených regionů,“ vysvětlil vládní zmocněnec Jiří Cienciala.
Úspěch či neúspěch RE:STARTU závisí podle ministerstva pro místní rozvoj na aktivitě žadatelů i na kvalitě projektů, přičemž řada z nich ještě čeká na vyhodnocení. „Postupně budou vyhlašovány další výzvy, už na podzim se města a obce dočkají nového programu na řešení brownfieldů k nepodnikatelskému využití, pokračovat bude i program na demolice vybydlených budov,“ přiblížila mluvčí Veronika Vároši. Zejména o dotační titul na nepodnikatelské využití brownfieldů je v Moravskoslezském kraji velký zájem.
Ministerstvo průmyslu a obchodu zase plánuje vypsání výzev také pro podnikatele na podporu technologií a podnikatelských nemovitostí a zhruba 800 milionů postupně rozdělí Technologická agentura ČR mezi výzkumné organizace a podnikatelské subjekty. Velmi intenzivně se také pracuje na programu Resocializace území po těžbě. Aktivní je také Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který v rámci RE:STARTU realizuje projekty Kompas zaměřený na prognózy trhu práce, Kompetence 4.0 nebo Rozvoj kariérového poradenství.