Realizátoři programu RE:START v čele s Gabrielou Nekolovou představili členům Regionální stálé konference Ústeckého kraje a Výkonnému výboru Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje nejčastější nápady a témata, která tíží veřejnost v Ústeckém a Karlovarském kraji. „Veřejnost nám komunikovala na 250 podnětů, co příští rok řešit v tomto programu. Nejčastěji veřejnost žádala o podporu vzdělávání dospělých, rozvoj venkova, zdravotnictví, výstavbu silnic a několikrát byla zmíněna i potřeba po motivaci mladých lidí k usazení v regionu“, zmínila Gabriela Nekolová.
Sběr podnětů probíhal prostřednictvím osobních jednání, elektronické komunikace či formuláře na webových stránkách programu www.restartregionu.cz . Na základě sběru podnětů probíhala následná hodnocení a konzultace s patřičnými institucemi. V současné době probíhají intenzivní jednání, aby mohl být finální návrh znovu projednán se zástupci krajské tripartity a Regionální stálé konference.
Došlo také ke zhodnocení aktuálních výzev, týkající se např. regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, programu na demolice či přípravovou výzvy na podporu vysokých škol působících na území Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.
Dalším významným počinem je aktuálně zveřejněná zakázka na zpracování studie proveditelnosti U „Smart“ Zone v Ústeckém kraji, jejímž cílem je prověření možností testování autonomních silničních vozidel v reálném či téměř reálném silničním provozu města Ústí nad Labem. Testování na úseku D8 podpoří přeshraniční spolupráci v této oblasti se sousedním Německem.
Na přelomu února a března bude vyhlášena specifická výzva v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na podporu vysokých škol, které působí na území strukturálně postižených krajů. Předpokládaná výše prostředků vyčleněná na tuto výzvu činí 2,2 mld. Kč. Více studentů, jež absolvují vysokou školu u nás v kraji, vytváří předpoklad, že tito odborníci v regionu nadále zůstanou, a to je také naším cílem.