Vládní program RE:START má po necelém roce a půl fungování za sebou několik konkrétních úspěchů. Tím největším je vyhlášení specifické výzvy pro vysoké školy ve strukturálně postižených regionech. Díky RE:STARTU získala miliardu korun Ostravská univerzita na svůj investiční projekt výstavby nového univerzitního areálu se dvěma fakultami. Běží výzvy na podnikatelské využití brownfieldů, v minulém týdnu byl vyhlášen nový dotační titul i na jejich nepodnikatelské využití, města a obce se zapojují do výzvy na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Úspěšné jsou výzvy ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR, kde byly např. podpořeny společné projekty VŠB-TU Ostrava a firem v programech Epsilon nebo Éta. Aktivní je Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který realizuje programy na podporu kariérového poradenství a dlouhodobě nezaměstnaných. „Spousta projektů byla pilotně ověřena na území našeho kraje a nyní se snažíme o jejich posun na centrální úrovni,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala.
Aktuálně jsou schváleny dva akční plány obsahující 92 konkrétních opatření napříč sedmi pilíři s alokací 62 miliard korun. RE:START se nově zaměří na zlepšení kvality ovzduší, dále na oblasti zdravotnictví, cestovního ruchu nebo podporu specifických brownfieldů. Díky RE:STARTU vznikla příležitost získat zdroje i z evropských fondů, protože tento vládní program umožnil vstup ČR do tzv. uhelné platformy. Začátkem listopadu se v Bruselu uskutečnila konference za účasti zástupců vedení kraje, na které byly evropským komisařům představeny typové projekty k řešení v MS kraji. Těmi jsou celoživotní vzdělávání a zvyšování odborných kompetencí, centrum energetických kompetencí při VŠB-TU, využití bývalých těžebních areálů (pohornická krajina), transformace teplárenství, čistá mobilita – vodíkové autobusy do MHD. Evropská komise chce pomoci najít finanční zdroje na jejich realizaci, i proto její zástupci začátkem února příštího roku navštíví náš kraj.
Evropská komise navíc schválila možnost využít nevyčerpané prostředky z evropských fondů ve výši 8 miliard korun, které budou alokovány právě pro potřeby strukturálně postižených krajů, konkrétně mj. do oblasti životního prostředí. Stále platí, že do RE:STARTU se může zapojit i veřejnost, v uplynulých týdnech proběhl sběr podnětů, které budou následně projednávány v pracovních skupinách.
Součástí RE:STARTU je také opatření na urychlení čerpání alokace programu na řešení ekologických škod v MS kraji. O aktuální situaci informovala Monika Zbořilová z Ministerstva financí ČR, ředitelka odboru Realizace ekologických závazků vzniklých při privatizaci. „Ministerstvo financí dosud v rámci programů revitalizace a ekologie investovalo 87,4 mld. Kč. V loňském roce to bylo 1,5 mld. korun, v letošním tato částka bude ještě překročena,“ uvedla Zbořilová.
V Moravskoslezském kraji bylo dosud investováno 12,3 mld. korun na revitalizační akce a významná část investic v ekologii – sanace Koksovny Karolina, sanace Třineckých železáren, komplexní řešení metanu ve vazbě na stará důlní díla, relikvidace ropoplynonosných sond. Letos Ministerstvo financí zahájilo 25 zadávacích řízení, na plnění priorit revitalizace a ekologie, z toho 9 zadávacích řízení bylo na zakázky v MS kraji – opravy kanalizací ostravských ulic, rekultivace odvaru Urx nebo sanace lokality Koksochemie v Dolních Vítkovicích. Hejtman MS kraje Ivo Vondrák se zasadil o to, aby byl navýšen počet navrhovaných projektů z našeho kraje a finance tak mohly být čerpány rychleji.