MMR vyhlásilo výzvu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách vloni na začátku listopadu ve dvou dotačních titulech – Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách na území Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje a Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách na území ČR vyjma krajů uvedených v prvním dotačním titulu.
Do dotačního programu, který je součástí Restartu, přišly z Moravskoslezského kraje čtyři žádosti dohromady za necelých pět miliónů korun. O státní dotaci na demolici objektů či domů si požádala města Bohumín a Karviná a obce Jakubčovice nad Odrou a Dvorce.
Podprogramu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách v posledních dvou letech využilo několik moravskoslezských měst a obcí. Například v Bruntále provedli vloni v srpnu demolici dvou zchátralých objektů v bývalých kasárnách - někdejší ošetřovny v ulici Pěší a holobytů v ulici U Stadionu. Obě budovy byly nevyužívané, vybydlené a v polorozbořeném stavu.
„V současné době připravujeme projektovou dokumentaci pro následné využití uvolněných ploch,“ uvedl starosta Petr Rys. V ulici Pěší je v plánu dráha BMX pro děti (tzv. pump track), nový mobiliář a zeleň. Místo holobytů v ulici U Stadionu vznikne odpočinková alej se zelení a lavičkami. Podle Ryse demolice zchátralých budov a následná regenerace těchto prostranství připraví území k jeho dalšímu rozvoji a zamezí vzniku oblastí se sociálním vyloučením.
V Havířově-Šumbarku místo souboru nevzhledných budov v ulici Obránců míru vzniklo workoutové hřiště a odpočinková plocha pro využití obyvatel z nejbližšího okolí. Karviná a Odry zase prostor využily k rozšíření zeleně. Statutární město Karviná se zapojilo i do další výzvy, v místní části Nové Město plánuje vybudování parkoviště s kapacitou padesáti míst v bezprostřední blízkosti Gymnázia. „Bourání původního domu už bylo dokončeno, parkoviště by mělo vzniknout do konce letošního roku,“ uvedl mluvčí radnice Lukáš Hudeček. „Pokud jde o novou žádost, po zbourání objektů opět počítáme se zatravněním pozemku,“ doplnil.
Dotace může pokrýt až osmdesát procent skutečně vynaložených uznatelných nákladů obce. Dolní limit dotace byl stanoven na částku 300 tisíc korun, přičemž každý účastník podprogramu mohl v dané výzvě podávat více žádostí. Součet požadovaných dotací v rámci jednoho dotačního titulu mohl být maximálně 10 milionů korun pro jednoho žadatele.