Podle ní se jedná o materiál, v němž je jasně stanoveno, do jakých akčních plánů a jakých resortů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji stát vloží finanční prostředky. „Vůči těmto třem strukturálně znevýhodněným krajům jde o mnohaletý dluh ze strany státu. U každého z pětašedesáti opatření v různých oblastech je napsáno, kdo je za to odpovědný, co kdo bude dělat, kam jaké peníze půjdou a co to kraji přinese. Hlavní je, že pomoc garantuje stát, který do projektu vloží nemalé prostředky,“ pokračovala Šlechtová.
A jak se budou finanční prostředky čerpat a rozdělovat? „Rozhodně to nebude tak, že částku čtyřicet miliard vydělíme třemi. Záležet bude na poptávce, na prioritách ze strany krajů. První odhady pro všechny tři kraje na letošní a příští rok se pohybují okolo částky sedmnácti, osmnácti miliard korun. Teď je na každém kraji, jakým způsobem bude žádat jednotlivé resorty o pomoc v rámci dílčích projektových záměrů, které jsou součástí materiálu. Ministerstvo pro místní rozvoj stejně jako Ministerstvo průmyslu a obchodu už mají ve svých rozpočtech alokovány prostředky a nyní jsou připraveny vyhlásit jednotlivé výzvy na dílčí oblasti. Takže jakmile bude požadavek ze strany krajů, jsme schopni se k tomu velice rychle postavit vyhlašováním výzev. V tuto chvíli potřebuji, aby se hejtmané pustili do dílčí práce na jednotlivých projektech a přišli za ministry, abychom si sedli k jednomu stolu a mohli jsme následně vyhlašovat výzvy. Takže opakuji, teď je jen na krajích, s jakými požadavky přijdou. Věřím, že peníze po státu budou chtít už v letošním roce,“ vysvětlila ministryně Šlechtová.
K prioritám Moravskoslezského kraje podle Karly Šlechtové patří zejména bytová politika a regenerace velkého množství brownfieldů. „Ministerstvo pro místní rozvoj bude vytvářet další nástroj, tzv. Jessicu II., což je obrátkové finanční plnění. Co se týče brownfieldů, MMR pomůže s městskými, MPO zase s průmyslovými. Společně je třeba vytvořit objekty, které budou dávat smysl pro budoucí rozvoj kraje.“
Přestože se Restart je zaměřen na konkrétní pomoc třem krajům, Karla Šlechtová jej označila za velmi dobrý celorepublikový projekt. „Byl schválen po dvou letech vyjednávání. Pro tyto tři kraje znamená velkou změnu, smyslem Restartu je změnit jejich fungování.“