Města pošlou k zemi zchátralé budovy, finančně jim pomůže stát

20. 07. 2017 | ČR

Ústecká ulice Na Nivách může v budoucnu sloužit pro bydlení. Těžko byste hledali v Ústí zdevastovanější místo, než je ulice Na Nivách. Blok zchátralých činžáků nedaleko Předlic vypadá, jako by se tudy prohnalo tornádo. V ruinách se schází bezdomovci, narkomani a zloději, několik sběračů kovů se tady už propadlo stropem. Využití našla ulice před dvěma lety, kdy tady filmaři natáčeli válečné scény snímku Tenkrát v ráji.

BYTY PRO RODINY

Až do letošního dubna patřil celý komplex synovi česko-rakouského podnikatele, který ulici po smrti svého otce Jana D. Horskyho zdědil. Na opravu ani demolici neměl mladík peníze. Město od něj proto domy včetně pozemků za 400 tisíc koupilo. Náklady na demolici se odhadují až na sto milionů korun. S tím by teď mohl finančně pomoci stát. Každoročně vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj specializovaný program na demolici budov v obcích a městech, které ve svém katastru mají sociálně vyloučeno lokalitu.

Jak vysvětluje mluvčí ministerstva Veronika Vároši, po demolici musí obce a města prostory zrevitalizovat. „Možné je i postavit nový objekt, který ale bude sloužit jinému účelu než sociálnímu bydlení, tedy například školské či sportovní zařízení nebo komunitní centrum, „ doplnila Vároši. Město zvažuje vybudování parku nebo výstavbu bytů pro mladé rodiny s dětmi.

Výkup ulice Na Nivách schválil i ústečtí zastupitelé až po uzavření programu (po 31.12.2016, pozn. redakce). „Na rok 2017 je program již uzavřený. Na podzim ale budeme vyhlašovat další výzvu pro rok 2018,“ doplnila Vároši. Zda se Ústí přihlásí, zatím není zřejmé. „Ke konkrétní možnosti využtí dotace budou probíhat jednání příslušných odborů,“ podotkla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Podobně zchátralou ostudu mají také v Chomutově. Jde o hotel U Jezera, který od roku 2013 nefunguje. I kvůli havarijnímu stavu budovy skončil tehdejší nájemce a opravu město vyloučilo. „V případě uvažované rekonstrukce město odhadlo finanční nároky na několik desítek milionů korun. Z tohoto důvodu se město rozhodlo pro demolici,“ vysvětlil Vladimír Skála z chomutovského rozvoje a investic.

K ZEMI PŮJDE NA PODZIM

Na ministerstvu letos Chomutov uspěl a získal na demolici 5 z avizovaných 15 milionů. „V tuto dobu probíhá výběr zhotovitele. Samotná demolice je naplánována letos na podzim, potrvá zhruba 17 týdnů,“ zmínil Skála. Chomutov chce využít dotační program rovněž na bývalý azylový dům pro matky s dětmi v Riegrově ulici.

Naopak Most žádost nepodal. V době, kdy to bylo možné, město nemělo jasnou představu, jaká zchátralá stavba by měla jít k zemi. Ani projekčně nebylo nic připravené. „Následně jsme vytipovali nevyužívaný objekt bytového domu 31 v ulici Jaroslava Seiferta, který v současné době do programu připravujeme,“ dodala mluvčí města Most Alena Sedláčková.

Kristián Šujan, Ústecký deník

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Dostupné nájemní bydlení

02. 10. 2024 | ČR

Státní fond podpory investic zahájil dne 1. října 2024 příjem žádostí do programu Dostupné nájemní bydlení.

Konference Strategie restrukturalizace odložena

15. 09. 2024 | ČR

Z důvodu aktuální mimořádné povodňové situace v ČR byla odložena konference.

Vyhlášena 2. veřejná soutěž THÉTA 2

05. 09. 2024 | ČR

Technologická agentura ČR vyhlásila 2. veřejnou soutěž programu THÉTA 2: Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2.

Konference H2 FÓRUM 2024

21. 08. 2024 | ČR

V Karlových Varech se pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR uskuteční 3. ročník největší konference zaměřené na podporu rozvoje vodíkového hospodářství v České republice s názvem H2 Fórum: Na vodíku záleží.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.