Důležitou novinkou jsou prognózy trhu práce. „Potřebujeme vědět, kolik zaměstnanců a v jakých oborech zde bude potřeba za pět let a kolik jich naše školy reálně připraví. Je to důležité pro plánování investic, plánování rozvoje školství, pro propagaci kraje směrem k investorům“, říká Martin Navrátil, tajemník Paktu. „Právě k tomu slouží projekt s příznačným názvem Kompas. „Za rok budou jeho aktualizované výstupy k dispozici na internetu, ale už dnes pravidelně připravujeme data pro krajské investiční akce, pro inovační firmy, které k nám přicházejí. Příkladem může být logistická zóna v Mošnově, která v budoucnu zajistí stovky dlouhodobých pracovních příležitostí. Dnes však otázka stojí jinak: Bude mít kraj dostatek zaměstnanců, a odkud sem budou jezdit? A na to právě s Kompasem v ruce odpovídá pakt zaměstnanosti,“ dodává v nadsázce Navrátil.
Ale MS pakt jde ještě dál. V programu duálního vzdělávání se vrací k úzkému propojení výuky a výroby. Ve spolupráci s vybranými firmami a školami vyzkoušel prohloubený model spolupráce a spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR zadal zpracování podrobné metodiky. Cesta k šíření této praxe v kraji i za jeho hranicemi je otevřená. V rámci programu RE:START se propojování výroby a výuky ještě podstatně prohloubí. Projekt kompetence 4.0 odpoví na otázku, jaké znalosti a dovednosti budou potřeba na našem regionálním trhu práce. „Místo strkání hlavy do písku nebo přehnaných obav z budoucnosti sestavíme s desítkami odborníků, firemních expertů a pedagogů logicky uspořádaný přehled budoucích potřeb a budeme klást naléhavou otázku, jak je naplníme prostřednictvím našich škol,“ vysvětluje Martin Navrátil.
Zásadním úkolem z RE:STARTU je i rozvoj kariérového poradenství. „Bez něj se neobejdeme ve školách, ale výrazně pomůže každému, kdo chce změnit zaměstnání,“ říká k tomu. Česká republika mírou podpory zaostává za vyspělejšími zeměmi západní Evropy. MS Pakt se svými projekty zaměří na práci s výchovnými poradci ve školách, s absolventy středních škol, s lidmi staršími padesáti let. Ruku v ruce s tím se bude zasazovat o systémovou podporu kariérového poradenství a změnou legislativy, která s tím souvisí.
Většina aktivit, které byly MS Paktu svěřeny ve vládním dokumentu RE:START, se týká zaměstnanců a přípravy na zaměstnání. Ale své chce říci také k dlouhodobé nezaměstnanosti. V projektu Tranzitní místa v sociálních podnicích bude pracovat s lidmi kumulací překážek při vstupu na trh práce. „Cílem projektu je připravit lidi v chráněném prostředí sociálního podniku, ale nakonec je umístit na volném trhu práce. To bychom měli v budoucnu umět i bez projektů, stačí jen navrhnout nový nástroj aktivní politiky zaměstnanosti. Ale k tomu potřebujeme informace z pilotního projektu,“ říká k tomu tajemník MS Paktu.
Smyslem naší práce je přispívat k tomu, aby Moravskoslezský kraj byl konkurenceschopným regionem úspěšných a spokojených lidí,“ vysvětluje závěrem. Více informací na stránkách www.restartregionu.cz nebo na www.mspakt.cz.