I přes tak krátkou dobu se podařilo připravit a vyhlásit dotační programy za cca 11 miliard korun a další budou následovat. Z dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj „Demolice v sociálně vyloučených lokalitách“ již čerpala města a obce – Habartov, Chodov, Rotava a obec Krásná. Ministerstvo mezi ně rozdělilo 13 milionů korun na projekty v celkové hodnotě 18,7 milionů. Další zájemci se mohou přihlásit do nové výzvy tohoto programu, která bude vyhlášena na podzim. Díky RE:STARTu vyčlenilo ministerstvo dalších 300 milionů korun na tři roky. Úspěšným dotačním titulem, který vznikl díky programu RE:START a Ministerstvu průmyslu a obchodu, je Program na revitalizaci brownfieldů (starých průmyslových areálů) s následným podnikatelským využitím. Na ten jsou vyčleněny 2 miliardy korun, které budou postupně uvolněny během 7 let. V současné době je právě uzavřena druhá výzva, do které se přihlásilo např. město Horní Slavkov a obec Valeč s projekty za celkem 40 milionů korun. Některé brownfieldy je třeba oživit s nepodnikatelským využitím, což umožní chystané dotace Ministerstva pro místní rozvoj. Budou ve výši 600 milionů na tři roky a první žádosti bude možné podat v závěru letošního roku. O ty má zájem hned několik měst včetně Karlových Varů. Velmi speciální program je připravován pro využití zrekultivovaných ploch po těžbě, aby mohly opět sloužit lidem k podnikání, rekreaci i bydlení. Momentálně se tvoří podmínky tak, aby co nejvíce reflektovaly potřeby strukturálně postižených krajů, tedy i Karlovarského.
Bohužel se nepodařilo zajistit požadované prostředky na obnovu silnic II. a III. tříd. Ani v oblasti rozvoje vysokého školství region nebyl úspěšný, jelikož se do vyhlášených výzev nepřihlásila žádná z vysokých škol působících v regionu.
Ve veřejných soutěžích na podporu výzkumu a vývoje je zatím podán pouze jeden regionální projekt. Novou možnost budou mít firmy, výzkumné organizace i samosprávy na jaře příštího roku, kdy budou znovu vyhlášeny dotace v řádech stovek milionů Kč z Technologické agentury ČR. Tyto prostředky budou využitelné pro roky 2019 až 2021. Co se týče témat, je samozřejmě počítáno i s podporou balneologického výzkumu. Po roce 2022 jsou zajištěny prostředky i na toto. Ve střednědobém plánu MŠMT je vyčleněna alokace 1 miliarda korun. Je tedy teď na strukturálně postižených regionech připravit kvalitní výzkumné projekty, které kraje posunou dál.
„Ke zkvalitnění životního prostředí v Karlovarském kraji přispěje také program Revitalizace Krušných hor, kde již probíhá čerpání dvou desítek milionů Kč. Celý program má alokaci 4 mld. Kč do roku 2030,“ doplňuje možnosti pro rozvoj Karlovarského kraje Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce zodpovědná za program RE:START v Ústeckém a Karlovarském kraji.
V současné době má vláda na stole druhý akční plán RE:STARTu, který definuje 27 nových opatření, mezi které patří například investice do regionálního zdravotnictví, obnovu kulturních památek, modernizaci technologií ve firmách, modernizaci středních škol a jejich zázemí včetně dílen, opravu silnic, zvýšení kapacit či stavbu nových sociálních zařízení, rozvoj čisté mobility obnovou vozového parku ve veřejné dopravě ve městech a další.
Objekt bývalé vodárny v Karlových Varech |
| |
Současný stav | Vizualizace možného budoucího vzhledu vodárny |
Areál bývalé vodárny získalo město Karlovy Vary zpět do svého majetku v roce 2013. Těsně vedle něj se nachází odpočinkový a sportovní areál meandr Ohře, kam hojně chodí rodiče s dětmi. Naproti je KV Arena, kterou navštěvují davy lidí, například při hokejových zápasech. V roce 2014 nechalo město zpracovat celkový popis lokality a možnosti budoucího zaměření. Vizualizací a plánů budoucnosti areálu je několik. „Rádi bychom objekt vodárny opravili a našli pro něj smysluplné využití, tak aby sloužil občanům a nebyl bezpečnostním rizikem. I proto doufáme ve využití programu RE:START, který umožňuje revitalizovat staré průmyslové areály,“ uvedl Petr Kulhánek, primátor města a doplnil: „Dalším objektem, který chceme obnovit, jsou Císařské lázně, ve kterých by se s pomocí RE:STARTu mohl vybudovat koncertní sál pro Karlovarský symfonický orchestr.“ |
Nádražní budovy v Sokolově určené k demolici |
| |
Současný stav zničených nádražních budov | Na jejich místě chce město Sokolov vybudovat parkoviště - ilustrační foto |
Za podpory programu RE:START chce město Sokolov zrevitalizovat místo v okolí vlakového nádraží. Zdevastované nádražní objekty nechat zbourat a pozemek připravit pro další využití. Nejvíce se přiklání k možnosti vybudovat v tomto prostoru parkoviště. Demolice objektů bezesporu také zlepší dojem z vlakového nádraží, kudy do města přijíždí část návštěvníků. „Nádražní budovy nepřispívají k celkovému vzhledu nádraží i celého města. Jsme rádi, že se prostřednictvím programu RE:START objevila možnost zažádat o dotaci na jejich demolici a následnou výstavbu parkoviště, která zlepší život nejen našim občanům, ale také turistům, kteří k nám přijíždějí,“ říká Jan Picka, starosta města Sokolov. |