Jednání v Bruselu se zúčastnil také vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala. „Zástupcům Evropské komise jsme představili několik konkrétních projektů. Česká republika byla pochválena za přehlednou a jasnou prezentaci. Nutný je společný postup všech tří krajů,“ uvedl Cienciala s tím, že koncem října by zástupci Evropské komise měli navštívit české uhelné regiony.
Do strukturálně postižených krajů by nově vzniklá platforma měla přinést finanční prostředky, které by měly být využity při přechodu těchto regionů na jiné zdroje ekonomické aktivity, než je těžba uhlí. Jedná se např. o útlum těžby, vznik nových energetických zdrojů a s tím spojené investice do technologického rozvoje a inovací. Platforma jako taková nedisponuje finančními prostředky, jejím prostřednictvím je možné získat potřebné finance z evropských fondů.
Moravskoslezský kraj chce v rámci platformy spolupracovat také s Polskem a Slovenskem, zástupci Moravskoslezského kraje, Slezského vojvodství a Žilinského samosprávného kraje proto v červnu podepsali memorandum o spolupráci. Kraje chtějí společně postupovat při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství, čistší energetiku a nové technologie.