BUDOUCNOST BEZ UHLÍ JE DALEKO, EVROPA BY SE NA NI ALE MĚLA PŘIPRAVOVAT UŽ TEĎ

24. 05. 2018 | ČR

Pokud jde o pozvolný odchod od uhlí, český vládní program RE:START je dobrým vzorem pro celou Evropu. Zaznělo to na semináři Budoucnost hnědouhelných regionů v Evropě – Výzvy pro Českou republiku a Německo, který se konal uprostřed května na půdě Poslanecké sněmovny.

Seminář představil možnosti strukturální změny regionů ovlivněných těžbou hnědého uhlí a především závěrečnou zprávu česko-německé expertní skupiny tvořené zástupci energetických firem, státní správy, místních samospráv, neziskových organizací, odborů a inovativních regionů. Projekt společně uspořádaly organizace Heinrich-Böll-Stiftung, Deutsche Umwelthilfe, Glopolis a E3G. Akce proběhla pod záštitou poslankyně Dany Balcarové a senátorky Jitky Seitlové.

„Pokud jde o restrukturalizaci hnědouhelných regionů, vždy budeme dohánět zhruba 20leté zpoždění za Německem. Vidím v tom ale i výhodu, protože se můžeme inspirovat v tom pozitivním a vyvarovat se chyb. Jsem proto moc ráda za podobné semináře, protože svědčí o pokračování skvělé interdisciplinární česko-německé spolupráce v této oblasti. Nyní nás čeká důležité jednání o RE:STARTu s Evropskou komisí, tak věřím, že se nám podaří koncepci dále rozvíjet i v rámci přeshraniční spolupráce,“ řekla Gabriela Nekolová, zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj a jedna z hlavních tváří projektu RE:START.

Studii Budoucnost hnědouhelných regionů v Evropě představila ředitelka berlínské pobočky organizace E3G Sabrina Schulz a právě při této příležitosti ocenila český vládní program RE:START jako příkladnou koncepci, která reflektuje všechny relevantní požadavky a regionální specifika a přináší systémové řešení.

Z přehledu německých a českých uhelných elektráren vyplývá, že jejich průměrné stáří se pohybuje v rozmezí 33-38 let, přičemž průměrná životnost je až kolem 55 let. Přesto by se podle Sabriny Schulz měly dotčené regiony již nyní připravovat na život bez uhlí. „Určitě nemá smysl stanovit pevné datum ukončení těžby, ale je třeba být flexibilní. Podniky musí mít dostatek času se na tyto změny připravit. Důležité je především nastavit jednoznačnou regulaci, aby podniky věděly, co je čeká, a zároveň najít vhodnou alternativu k uhlí,“ uvedla Sabrina Schulz.

Diskuzi o podobě rekultivací obohatil příspěvek specialisty společnosti RWE Elmara Kampköttera. Jeho prezentace zachycovala proměnu největšího ze tří povrchových dolů, které RWE v Německu provozuje. Fotografie území v průběhu 40 let ilustrovaly, jak se z „měsíční krajiny“ rodí nová příroda s novými funkcemi.

Zdroj: https://www.info.cz/energetika/budoucnost-bez-uhli-je-daleko-evropa-by-se-na-ni-ale-mela-pripravovat-uz-ted-30775.html

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Kulatý stůl o budoucnosti evropských fondů

01. 04. 2025 | ČR

Jak se budou vyvíjet EU fondy po roce 2027? Na jaké změny by se měla Česká republika připravit? MMR - NOK vás zve na kulatý stůl „Vize a změny politiky soudržnosti po roce 2027“

Ministr Kulhánek představil plán Regiony příležitostí na jednání Výboru pro regionální politiku

05. 03. 2025 | ČR

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek s dalšími zástupci MMR se zúčastnil 5. jednání Výboru pro regionální politiku na pracovní úrovni, kde mimo jiné představil akční plán s názvem Regiony příležitostí.

Nové výzvy v programu Podpora obnovy a rozvoje regionů

16. 01. 2025 | ČR

MMR poskytne na rekonstrukce veřejných budov nebo nákup techniky v regionech až 1,7 miliardy korun.

Schválen 6. Akční plán Strategie RESTART

16. 12. 2024 | ČR

11. prosince 2024 schválila vláda ČR, usnesením č. 933, již 6. aktualizaci Souhrnného Akčního plánu Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje 2025-2026.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.