Pro ty, kdo neznají JASPERS: jedná se o nástroj technické podpory EIB pro vybrané země EU. Česká republika se rozhodla, že využije odbornost a pomoc JASPERS mj. v oblasti řešení vybraných otázek spojených s aktivitami Programu Spravedlivá transformace (dále „OPST“). Účast zástupců RE:START z Ministerstva pro místní rozvoj nebyla náhodná, neboť toto oddělení mělo v gesci právě koordinaci a přípravu klíčového Plánu spravedlivé územní transformace, ze kterého vychází OPST.
Na Platformě spravedlivé transformace vystoupily komisařky Elisa Ferreira (DG REGIO) a Kadri Simson (DG ENER), které zdůraznily potřebu akutní reakce na rostoucí ceny energií. Komisařky připustily možnost zavedení dočasných opatření, která nemusí být přímo v souladu s cíli a politikou Zelené dohody. Prioritou podle nich zůstávají udržitelná řešení. Současně komisařky upozornily, že ve středně a dlouhodobém horizontu se na rozvoji udržitelných zdrojů a odchodu od fosilních paliv nic nemění.
Dalším důvodem pro transformaci je, že přispěje k větší nezávislosti Evropy na nejistých dodávkách dodavatelů fosilních paliv, jakým je např. Rusko. Diskutována byla i otázka energetické chudoby, možnosti a způsoby zapojení dalších aktérů do procesu spravedlivé transformace a další témata. Z úst několika řečníků zazněla i prosba o větší flexibilitu a úpravu nařízení k Fondu pro spravedlivou transformaci (FST) v oblasti části prostředků FST, které pocházejí z Next Generation EU. Tyto prostředku musejí být využity do roku 2026, což je mnohem dříve ve srovnání s ostatními programy. Zkrácená doba čerpání s sebou nese zvýšené nároky na přípravu kvalitních projektů.
Na Setkání aktérů spolupracujících s JASPERS byly představeny aktivity JASPERS a na konkrétních příkladech projektů pak i možnosti zapojení.
Obě akce byly jednou z prvních možností poznat osobně zahraniční kolegy po období pandemie Covidu, což RE:START využije v rámci budoucí mezinárodní spolupráce i přenosu dobré praxe do českých uhelných regionů.
Autor článku: T. Burdych
Foto: E. Korfová