Výzvy z OPST pro "Uhelné regiony"

06. 02. 2023 | ČR

Operační program Spravedlivá transformace (OPST) se rozjíždí na plné obrátky. Již v prvním čtvrtletí tohoto roku počítá Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR otevřít výzvy s celkovou alokací přesahující pět miliard korun.

Finanční prostředky mají za cíl nastartovat přechod Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje směrem k udržitelnější ekonomice a zvýšit kvalitu života obyvatel těchto uhelných regionů.

Podle aktuálně zveřejněného plánu výzev z OPST se v nejbližších týdnech dočkají svého vyhlášení dvě tematické výzvy týkající se modernizace základních a středních škol v daných krajích, a to v podobě investic do vnitřní konektivity těchto škol (např. zabezpečení kvalitnějšího připojení k internetu) a do vybavení jejich odborných učeben (týká se jen SŠ). Hned vzápětí bude následovat výzva zaměřená na pořízení inovativních zařízení v oběhovém hospodářství.

Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku by měly být oznámeny parametry důležité podpory pro malé a střední podniky ve formě úvěrového nástroje. Soukromé subjekty budou moci v rámci OPST žádat o zvýhodněné půjčky na rozvoj svého podnikání prostřednictvím Národní rozvojové banky.

Harmonogram výzev byl v tomto týdnu představen Monitorovacímu výboru na jeho 2. zasedání, kde byla mj. schválena i kritéria pro výběr operací v oblasti vzdělávání ve firmách. Vzdělávání a rekvalifikace v podnicích zasažených transformací budou předmětem tematických výzev, které budou pro všechny tři kraje jednotlivě vypsány ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Monitorovací výbor na svém zasedání dále schválil navržená kritéria pro výběr zastřešujících projektů a také kritéria pro výběr správce tzv. brownfield fondu. Ten bude disponovat částkou ve výši několika miliard korun a od roku 2024 z něho budou moci čerpat prostředky na obnovu lokalit, které v důsledku postižení uhelným průmyslem usilují o revitalizaci a hledají možnosti nového využití svého území.

V neposlední řadě byli členové Monitorovacího výboru informováni o stavu přípravy a předkládání žádostí o podporu ze strany strategických projektů.

Ke zmíněným výzvám pro základní a střední školy (Konektivita a Odborné učebny) je připraven webinář, a to ve čtvrtek 9. a v úterý 14. února vždy od 13 hod.

Harmonogram výzev: ZDE   

Zdroj - článek převzat z www.opst.cz:Zveřejňujeme harmonogram výzev z OPST pro rok 2023 – Operační program Spravedlivá transformace

Obrázek: Ilustrační foto

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Webinář - Příprava 6. Akčního plánu Strategie RE:START

15. 05. 2024 | ČR

Dovolujeme si Vás pozvat na webinář k přípravě 6. aktualizace Akčního plánu Strategie RE:START.

Setkání se zástupci MMR

06. 05. 2024 | ČR

Pozvánka na "Setkání se zástupci Odboru strategií a analýz regionální politiky a politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj", které proběhne dne 24.května 2024 od 10:00 hodin v zastupitelském sále na Krajském úřadě Karlovarského kraje, ul. Závodní 353, 360 06 Karlovy Vary.

Příprava 6. Akčního plánu Strategie RE:START

01. 05. 2024 | ČR

V měsíci dubnu 2024 byla zahájena příprava 6. Aktualizace Souhrnného akčního plánu Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje 2025-2026.

Delegace z Ukrajiny na návštěvě v uhelných regionech

29. 04. 2024 | ČR

Ve dnech 22.-26. 2024 přijeli na pracovní návštěvu do ČR, na pozvání Ministerstva pro místní rozvoj a s pomocí organizace Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), zástupci ukrajinské správy a samosprávy z regionální i národní úrovně uhelných regionů Ukrajiny.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.