Registrační číslo projektu:
LP-PDP4-001
Popis projektu:
Účelem projektu je zvýšit podporu a kompetence vybraných aktérů společenského života v oblasti propagace a naplňování lidských práv prostřednictvím osvětové kampaně, facilitovaných diskusí, sdílením dobré praxe a vzdělávacích aktivit s cílem zajistit ochranu lidských práv u skupin ohrožených diskriminací nebo vyžadujících zvláštní ochranu.
Celkový rozpočet projektu:
61 200 000 Kč
Doba realizace projektu:
1. 1. 2020 - 30. 4. 2024
Cílová skupina projektu:
Projekt se sestává z řady specifických klíčových aktivit, které mají odlišné cílové skupiny, metodiku práce, míru zásahu apod.
Motto projektu: „V prostředí strachu a nenávisti nemohou mít jakákoli další opatření pro řešení společenských problémů šanci na úspěch. Školy, samosprávy (obce), sociální sítě atd. – to všechno jsou místa, kde bychom se měli cítit bezpečně – my všichni.“
Aktivity pro školy
Pomáháme školám - žákům i učitelům, osvojit si prvky nenásilné komunikace, poznávat a vyhodnocovat vlastní emoce, přijít na kloub zdrojům konfliktů a mnoho dalšího.
Dohromady mohou využít z naší nabídky konzultací a 18 projektových dní. Díky spolupráci s Norskou organizací Trygg Learing (Bezpečné učení) přinášíme do ČR i metodu restorativních kruhů. Přenos norské praxe do českého prostředí podpořil příjezd norských kolegyň do ČR a cesta realizačního týmu do Norska.
"
Restorativní třída je místem, kde na vztazích záleží. Čím lepší jsou vztahy ve třídě, mezi učitelem a žáky i mezi žáky navzájem, tím lépe mohou učitelé učit, tím lépe se mohou žáci učit a tím méně bude problémů a konfliktů.”
Dosud se
projektových dnů účastnilo více než 2 800 osob z celé ČR, kteří mají zájem pracovat na zlepšení vztahové kultury školy prostřednictvím porozumění nenásilné komunikace, jinakosti mezi lidmi i sobě samým.
Připravujeme podporu škol v mediálním vzdělávání
. Aplikace Mediální dílna jim otevírá prostor s žáky diskutovat téma jinakosti, tolerance a vlastních předsudků. Ve využití aplikace bude proškoleno v rámci 4 seminářů v každém kraji minimálně 336 osob. Na aplikaci navazují i metodické materiály, které pomohou učitelům vést diskuzi a prohlubovat témata dalšími aktivitami v offline prostředí.
Aktivita pro samosprávy – PR pohotovost
Aktivitou
PR pohotovost podporujeme samosprávy v komunikaci náročných lidskoprávních témat.
"V celém projektu vycházíme z předpokladu, že pokud se zvyšuje míra nenávistných projevů vůči jedné skupině, zvyšuje se tím automaticky i projevovaná míra nenávisti vůči ostatním ´zranitelným skupinám´."
Cílem samospráv je tedy snižování napětí v obci (mezi obcí a občany, skupinami občanů apod.), což vede ke zlepšování postavení i marginalizovaných skupin a v konečném důsledku ke zlepšování kvality občanského soužití jako celku. Na to, jak snižovat napětí v obci a komunikovat náročná témata se připravují v rámci seminářů, které probíhají v krajích.
Dosud se seminářů zúčastnilo více než 150 osob z řad volených politiků v čele obce či města, úředníkům, osobám s rozhodovací pravomocí v oblasti komunikace, tiskovým mluvčím, referentům komunikačních oddělení apod., ale i zástupcům příspěvkových organizací města či neziskových organizací v sociální sféře úzce spolupracujících s městy.
Komplexnější podporu při krizové komunikaci nabízíme i prostřednictvím 600 hodin individuálních konzultací, které mohou využít zástupci municipalit z celé ČR.
Aktivity pro širokou veřejnost
V aktivitě Česko si povídá jsme se inspirovali v Německu a ve spolupráci s
časopisem Die Zeit připravili českou verzi aktivity My Country talks. Její podstatou je propojení dvojic lidí, kteří mají velmi odlišné názory na témata rozdělující danou společnost a zároveň bydlí dostatečně blízko sebe, aby se mohli osobně setkat a o svých názorech si pohovořit.
"Rychlá a mnohdy anonymní komunikace na sociálních sítích nás totiž pouze uzavírá do názorových bublin a znemožňuje nám vést kultivovanou diskuzi s někým, kdo má odlišný pohled na svět."
Čtenáři webů mediálních partnerů jako jsou: Aktuálně.cz, Deníkreferendum.cz, Echo24.cz, Heroine.cz, Info.cz, Novinky.cz, Romea.cz, mohli odpovědět na 9 otázek. Otázky se dotýkaly témat, která nejvíc polarizují českou společnost. Otázky zodpovědělo 6193 čtenářů, 3222 z nich dokončilo registrační proces a postoupilo do skupiny, z níž byli pomocí speciálního algoritmu vytvořeny diskuzní dvojice. Páry se lišily v odpovědích na minimálně čtyři otázky a bydlely max. 30 km od sebe.
Podařilo se tak sestavit 1470 diskuzních párů, kteří měli příležitost potkat se v reálu. Nakonec se navzájem propojilo 210 párů, tedy 420 osob.
Naplňování projektu je realizováno z velké míry prostřednictvím aktivity HateFree Culture. V rámci projektu se nám podařilo provést redesing webové stránky hatefree.cz tak, aby byla uživatelsky přívětivější a připravená pro nové formy obsahu.
Kampaň započala produkovat v roce 2021
dokumentární podcast Exteriéry, který vydává průběžně audiodokumenty šířené jak přes web, tak přes podcastové platformy. Hned první dvoudílný dokument Kukačka už dokukala o sterilizacích romských žen vzbudil mediální pozornost a rozpoutal společenskou debatu, jelikož odhalil mezeru v zákoně o odškodnění dotčených žen. Časopis Respekt dokumentární podcast ocenil ve své rubrice Respekt - Despekt.
Podcast byl v roce 2022 nominován na cenu Prix Bohemia a byl tak jmenován jedním z 10 nejlepších českých podcastů vůbec.
Jednou z dalších aktivit, které projekt propaguje, jsou
HateFree zóny, což jsou partnerské podniky (nejčastěji restaurace, kavárny apod.), které zveřejněním loga HateFree Zone deklarují toleranci a nepřípustnost nenávistných projevů. Stabilně se k této myšlence hlásí více než 300 míst po celé ČR.
Nově se nám podařilo v roce 2021 začít se speciálním typem akcí v offline prostoru.
Hate Free stage navštívila 6 měst s programem Stand-up comedy show, do kterých přinesla náročná lidskoprávní témata lehčí a humornější formou.
Do domovů seniorů projekt přinesl workshopy
s virtuální realitou s cílem propojit mladou a starší generaci a podpořit jejich vzájemné porozumění.
Pro zvýšení dopadů projektu byla v roce 2021 vysoutěženy veřejné zakázky na Buzzmonitoring online médií, redesing, správa a hosting webových stránek
www.HateFree.cz, reklama na sociálních sítích a
výzkum postojů cílové skupiny, zkoumající podíl mladých lidí s pozitivním přístupem k dodržování lidských práv a k rovnému přístupu k lidským právům. Výstupy výzkumy byly sdíleny s veřejností na tiskové konferenci v říjnu 2021.
Výzkumem projekt sleduje povinný indikátor, kterým je „
podíl mladých lidí ve věku 15 až 30 let s pozitivním přístupem k dodržování lidských práv a k rovnému přístupu k lidským právům souvisejících s problematikou ohrožených menšin (tj. jednotlivec má povědomí o jejich existenci; je přesvědčený, že jsou potřebná; ví, kam se obrátit pro jejich ochranu)“. Na konci projektu bude realizován ještě další výzkum.
Projekt Místo pro všechny – budování prostoru pro vzájemné soužití je svým způsobem unikátní svojí šíří a cestami k dosažení vytyčených cílů. Pomalu tak můžeme ovlivňovat prostor kolem nás – kde bychom se všichni snad mohli cítit bezpečněji a více pochopeni.